Skip to main content

Apple prezentuje nowe laptopy. Najdroższy kosztuje 40 tys. złotych

Za to nowy Mac Mini jest tańszy od poprzednika.

Apple, tym razem kameralnie i bez dedykowanej konferencji, wprowadziło do sprzedaży nowe modele laptopów MacBook Pro z procesorem Apple M2 Pro i M2 Max. Urządzenia trafią do sprzedaży już 24 stycznia, ale można już składać zamówienia przedpremierowe. W najdroższej konfiguracji komputery kosztują 40 tys. złotych. W ofercie pojawił się także nowy Mac Mini.

Do sprzedaży trafiły w sumie dwa nowe modele MacBooka Pro: z ekranem Liquid Retina XDR2 o rozmiarze 14 cali lub 16 cali i każdy można skonfigurować pod własne potrzeby. W najtańszej opcji otrzymujemy 14-calowy laptop z układem M2 Pro z 10 rdzeniami CPU, 16 rdzeniami GPU, 16 GB pamięci RAM oraz dyskiem SSD o 512 GB pojemności. Komputer wyposażono w cztery porty Thunderbolt 4, port HDMI, gniazdo słuchawkowe, czytnik kart SD oraz port ładowania MagSafe 3. Tę wersję wyceniono na 11999 złotych. Firma uważa, że nowa genracja sprzętu jest 15 razy wydajniejsza od starszych modeli na procesorze Intel Core i7.

Nowy MacBook Pro i Mac Mini

Najwięcej uwagi zwraca jednak najbardziej „wypasiona” konfiguracja, która będzie użytkownika kosztować aż 41948 złote. Przy zdecydowaniu się na taki zakup, otrzymujemy komputer o następujących parametrach:

  • 16-calowy ekran Liquid Retina XDR2
  • Układ M2 Max 12 rdzeni CPU, 38 rdzeni GPU i 16 rdzeni Neural Engine
  • 96 GB pamięci RAM
  • 8 TB pamięci SSD
  • Zasilacz USB-C 140 W
  • Licencja na program do montażu filmów Final Cut Pro
  • Licencja na program do obróbki muzyki Logic Pro

Trzeba więc przyznać, że dla profesjonalnego edytora wideo lub dźwięku będzie to prawdziwy kombajn roboczy. Oczywiście klient zamawiając komputer prosto ze sklepu Apple może też wybrać wiele opcji „pośrednich”, między najtańszym i najdroższym wariantem, aby dostosować sprzęt do swoich potrzeb i budżetu.

Jednocześnie zaprezentowano nową wersję komputera stacjonarnego Mac Mini. Ta dostępna jest teraz z procesorami M2 lub M2 Pro, 8 lub 16 pamięci RAM i 256 lub 512 GB miejsca na dysku SSD. Co ciekawe, podstawowa wersja urządzenia jest tańsza niż odpowiednik z poprzedniej generacji urządzeń. Komputer zamówić można zamówić już od 3499 złotych, podczas gdy ceny starszego wariantu zaczynały się od 3899 złotych. Premiera również 24 stycznia.

Zobacz także