Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Apple patentuje SI, która przeczyta wiadomości głosem nadawcy

Na podstawie wzorcowego pliku audio.

Apple złożyło wniosek patentowy opisujący intrygującą technologię, która może mocno odmienić to, jak korzystamy z komunikatora iMessage na iPhone'ach. Wiadomość ma być odczytywana głosem nadawcy.

Złożenie wniosku patentowego wcale nie oznacza, że taka funkcja kiedykolwiek zostanie udostępniona publicznie, jednak perspektywy są co najmniej intrygujące. Dokument opisuje technikę pozwalającą na to, by wraz z tekstem wysyłać w wiadomości plik z modelem głosowym nadawcy.

Następnie SI wykorzystałaby udostępnione dane do odtworzenia głosu nadawcy na urządzeniu odbiorcy. Zaznaczamy, że nie chodzi o wysłanie wiadomości głosowej, tylko swoistego wzoru, na podstawie którego sztuczna inteligencja może odtworzyć nasz głos i styl wypowiedzi. Odbiorca może zdecydować, czy chce odebrać sam tekst, czy też usłyszeć głos nadawcy.

Innymi słowy - zamiast domyślnego głosu Siri słyszelibyśmy głos osoby, która do nas pisze, choć nie wysłała ona typowej wiadomości audio. Patent opisuje też możliwość udostępniania kontaktom samego modelu głosowego. Nietrudno wyobrazić sobie, że wiadomość otrzymana od ukochanej osoby byłaby dzięki opisywanej technologii jeszcze bardziej osobista, choć z drugiej strony może to wywoływać pewnego rodzaju dyskomfort.

Apple jeszcze w iOS 11 zastąpiło nagrania lektorskie wykorzystywane przez Siri rozwiązaniem opartym o uczenie maszynowe. Firma z Cupertino postawiła na SI także w przypadku aplikacji Apple Books, gdzie od jakiegoś czasu niektóre audiobooki czytane są przez syntetycznego lektora.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News & Content Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty.

Komentarze