Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

AMD zaprzecza doniesieniom o problemach z wydajnością kart RX 7900

Raporty miały dotyczyć eksperymentalnej funkcji.

Firma AMD zdementowała doniesienia, według których najnowsze karty graficzne Radeon RX serii 7900 - czyli modele 7900 XT oraz XTX - cierpiały z powodu błędu pływającego negatywnie na wydajność. Według producenta, podzespoły działają zgodnie z oczekiwaniami.

Raporty mówiły o problemach z oprogramowaniem układowym kart, które w określonych warunkach miało wyłączać moduły odpowiedzialne za obliczenia cieniowania. To z kolei powodowało obniżenie wydajności kart.Jak przekazało AMD w oświadczeniu dla serwisu Tom’s Hardware, urządzenia działają zgodnie z założeniami, a wykryta usterka dotyczyła domyślnie wyłączonej, eksperymentalnej funkcji.

Budzący wątpliwości fragment kodu dotyczy eksperymentalnej funkcji, która nie powinna zostać uruchomiona na omawianej generacji. To powszechna praktyka w branży, aby pozostawiać eksperymentalne funkcje w kodzie oprogramowania, co ma na celu zbieranie informacji przed wdrożeniem funkcji w przyszłych rewizjach sprzętu” - przekazał portalowi rzecznik AMD.

Warto zauważyć, że recenzje kart graficznych RX 7900 wypowiadają się o najnowszej generacji sprzętu amerykańskiego producenta bardzo pozytywnie. Recenzenci wskazują między innymi na niższe zużycie energii oraz lepszą temperaturę pracy niż w wypadku poprzedniej serii GPU, a także zauważalny wzrost wydajności.

Z drugiej strony krytykowano utrudnienie procedury overclockingu, wydajność śledzenia promieni, wciąż ustępującą propozycji Nvidii oraz dość głośne wentylatory w najmocniejszych wersjach układu.

Read this next