Skip to main content

Adrian Chmielarz: „Książę i Tchórz to najbardziej zaawansowana przygodówka, którą zrobiłem”

Wspomnień czar.

W wywiadzie do książki Almanach: Gry przygodowe Point and Click Adrian Chmielarz - jeden z najsłynniejszych polskich twórców gier wideo - opowiedział o swoich początkach i pierwszych grach, które powstały w latach 90. Szczególnie dumny jest z kultowego już Księcia i Tchórza.

- Nie ma zbyt wielu naprawdę dobrych przygodówek - mówi Adrian Chmielarz. - Oczywiście tych gier jest mnóstwo, pewnie tysiące, ale takich naprawdę dobrych, które są przemyślane od początku do końca, jest bardzo mało.

Twórca przyznał również, że Książę i Tchórz jest przygodówką bardzo przemyślaną.

- To najbardziej zaawansowana przygodówka, którą zrobiłem - uważa. - Jest tu bardzo dużo interakcji i wszystko musiało się zgadzać. Wszystko miałem dokładnie rozrysowane, żeby to się poukładało i było wyzwaniem od strony gameplayowej. Niewiele mam sobie do zarzucenia w tym aspekcie.

Wydana w 1998 roku gra studia Metropolis, którego Chmielarz był współzałożycielem (obok Grzegorza Miechowskiego), szybko zdobyła dużą popularność, a następnie kultowy status. Za ponadczasową oprawę graficzną odpowiada Andrzej Kukuła, do którego potem dołączył Andrzej Mitura – obaj doświadczeni artyści i animatorzy.

Metropolis przygotowało również pełny polski dubbing. W rolę Arivalda wcielił się Kazimierz Kaczor. Co ciekawe, Adrian Chmielarz przyznał, że nie był przekonany do tego wyboru.

O tej i wielu innych ciekawostkach z początku kariery Adriana Chmielarza dowiecie się z książki Almanach: Gry przygodowe Point and Click. W środku znajdziecie prezentację 178 gier przygodowych z całego świata, w tym także 20 wybranych polskich przygodówek. Do tego 55 wywiadów z twórcami i artystami, tworzącymi gry przygodowe.

Oprócz Adriana Chmielarza, w książce znalazły się wywiady z następującymi polskimi twórcami: Roland Pantoła, Bartłomiej Brosz i Krzysztof Hrynkiewicz, Jarosław Łojewski i Piotr Kulikiewicz, Maciej Miąsik, Andrzej Postrzednik, Mateusz Skutnik i Piotr Sułek.

Premiera 30 maja. Więcej na oficjalnej stronie publikacji.

Zobacz także