Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

600 dolarów za wizerunek. EA zaprasza zawodników do nowej gry sportowej

College Football wraca po dekadzie.

EA wraca do tworzenia gier na bazie uniwersyteckich rozgrywek futbolu amerykańskiego w USA. Mowa o amatorach, więc zainteresowani pojawieniem się w grze zawodnicy muszą... zgłosić się sami.

Amerykański wydawca nie może zakupić praw do wizerunku „masowo” od ligi NFL czy organizacji FIFPro, więc firma przygotowała odezwę: 600 dolarów oraz kopia gry za nazwisko oraz wizerunek. Każda uczelnia dostępna EA Sports College Football 25 otrzyma maksymalnie 85 futbolistów.

Zgłaszające się osoby zostaną w grach na okres całej kariery, zarabiając podobną kwotę co roku. Będą też mogli w dowolnej chwili zrezygnować z udziału w inicjatywie.

„Jesteśmy bardzo dumni, że będziemy największym programem, najpewniej z największym budżetem” - komentuje Sean O'Brien z EA Sports, cytowany przez ESPN. „A także bardzo otwartą szansą, ze sprawiedliwym podziałem dla wszystkich”.

Zobacz na YouTube

Uniwersytecki futbol amerykański to w USA bardzo poważna sprawa, niekiedy przebijająca popularnością nawet profesjonalne rozgrywki NFL. Electronic Arts zakończyło tworzenie serii gier o tej tematyce na NCAA Football 14 z 2013 roku.

Dlaczego? Ostatnia odsłona serii sprzed ponad dekady przełożyła się na głośną sprawę sądową, w ramach której byli zawodnicy oskarżali EA o korzystanie z ich wizerunków bez pozwolenia. Amerykańska korporacja bazowała wtedy na umowie ze związkiem NCAA, który „słynął” z twardej postawy nie płacenia studentom-sportowcom za cokolwiek, tłumacząc się często ich amatorskim statusem - podczas gdy prawa do transmisji sprzedawano za miliardy dolarów.

Cały konflikt zniechęcił Electronic Arts, które wycofało się z dyscypliny na długie lata. Kolejna część miała ukazać się w 2021 roku, ale pojawiły się kolejne problemy. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych (spór dotarł do najwyższej instancji) opowiedział się ostatecznie po stronie sportowców, więc NCAA odpowiedziało ustaleniem zasad płacenia za wizerunki, co zajęło jednak aż dwa lata.

Dopiero w 2023 roku EA dostało więc pełną swobodę i podstawy prawne, by wrócić do serii. Efektem jest właśnie wspomniany program oraz EA Sports College Football 25. Premiera w tym roku. Nie znamy konkretnej daty czy platform docelowych.

Read this next