Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Twórcy Football Manager 2018 opisują system „dynamiki” w szatni

Nie chodzi o tempo na boisku.

Pomocnik spędził w kasynie noc przed ważnym meczem? Napastnik grał w karty razem z kolegami? Obrońca chce wywołać bunt i doprowadzić do zwolnienia menedżera? Drużyna gra słabiej, bo wszyscy się kłócą? Podobne sytuacje chce symulować Football Manager 2018.

Wszystko to dzięki mechanice wprowadzanej w tegorocznej odsłonie - dynamice. Całość przypomina nieco zgranie w FIFA Ultimate Team. Mowa nie o tempie poruszania się na boisku, lecz o społecznościowej dynamice grupy wśród piłkarzy danego klubu.

Piramidalna dynamika

W poprzednich odsłonach Football Manager zawodnicy mogli mieć ulubionego trenera czy kolegę na boisku, lecz niewiele z takiej informacji wynikało. Teraz będziemy musieli martwić się hierarchią grup, dzielących się według języka, kraju pochodzenia czy wieku.

Na szczycie piramidy zawsze będzie lider, zapewne doświadczony kapitan z długim stażem w klubie. Jeśli taki przywódca będzie zadowolony, sam wpłynie na kolegów, by popchnąć ich na przykład do dania z siebie więcej w następnym meczu.

Jeśli jednak piłkarze o dużym wpływie na nastroje w szatni nie będą przepadać za menedżerem, pojawią się narzekania - a może nawet bunt.

Wraz z kolejnymi sezonami w klubie również pozycja naszego wirtualnego szkoleniowca będzie jednak rosła, więc po kilkunastu latach nikt już nam podskoczy. Miejmy nadzieję.

Wszystkie informacje generowane w ramach nowego systemu znajdą się na specjalnym ekranie. Podejrzymy współczynniki zgrania na boisku, atmosfery w szatni i wsparcia dla menedżera. Wszystko to może pomóc w osiągnięciu sukcesu godnego Leicester, lub też zakończy się niczym Lechia Gdańsk w tym sezonie.

Pozostaje mieć nadzieję, że opcja nie skończy jak wiele podobnych innowacji w serii Football Manager - interesująca ciekawostka, ale szybko kompletnie ignorowana, jak konferencje prasowe czy media społecznościowe w grze.

Poza „dynamiką”, najważniejsze nowości w tegorocznej odsłonie serii to zapewne nowy silnik graficzny dla trybu 3D czy też przeprojektowany system wyszukiwania zawodników, w którym dużo większą rolę odegrają analitycy.

W tym roku po raz pierwszy wszystkie trzy wersje gry debiutują tego samego dnia, czyli 10 listopada: Football Manager 2018 na PC (Windows, Mac, Linux), uproszczony Football Manager Touch 2018 na PC (Windows, Mac, Linux) oraz urządzenia mobilne oraz Football Manager Mobile 2018 na iOS i Androida.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze