Skip to main content

Twórcy Desperados 3 i Shadow Tactics kończą działalność

Rodziny są ważniejsze.

Niemieckie studio Mimimi Games dopiero co wydało swoją najnowszą produkcję, Shadow Gambit: The Cursed Crew. Tytuł jest całkiem udany, lecz teraz pora na złe wieści: firma kończy działalność.

Deweloperzy z Monachium specjalizowali się w strategiach przypominających klasyczne Commandos, w ostatnich latach wydając między innymi świetne Shadow Tactics: Blades of the Shogun oraz równie udane Desperados 3.

Mogłoby wydawać się, że na decyzję o zakończeniu działalności wpłynęło niskie zainteresowanie Shadow Gambit: The Cursed Crew, pierwszym tytułem opublikowanym na rynku samodzielnie, bez pomocy zewnętrznego wydawcy. To nie do końca prawda, ponieważ w komunikacie na oficjalnej stronie twórcy wyjaśniają, że zarobione pieniądze zostaną przeznaczone na bonusy i odprawy.

Zamknięcie studia ma także inne podłoże: tworzenie gier jest trudne, a Mimimi Games to mała ekipa i szefowie zespołu nie byli już w stanie pogodzić życia rodzinnego z wymagającą pracą po godzinach.

Oczywiście, nie brakuje też powodów finansowych. Te nie są jednak związane z Shadow Gambit, lecz z dalszą przyszłością. Jak bowiem wyjaśniono, jak zawsze dobrze przygotowani Niemcy przeanalizowali prognozy na nadchodzące lata i uznali, że nie są w stanie poradzić sobie z rosnącymi kosztami.

„Tworzenie tych gier było niesamowite i jednocześnie niezwykle obciążające. Osiągnięcie poziomu jakości, do którego dąży Mimimi, jest trudne, wymaga skupienia i poświęcenia” - czytamy w komunikacie. „Musimy również przyznać, że nasze przyszłe koszty produkcji rosną szybciej niż potencjalne przychody z gier w naszym gatunku”.

„Zwiększona presja finansowa i poziom ryzyka stały się nie do utrzymania. Dodatkowo, za każdym razem, gdy nasze projekty zbliżały się do premiery i wreszcie dawały radość z grania, rozpoczynała się nowa walka o finansowanie kolejnych projektów i cały cykl się powtarzał”.

„Jako dyrektorzy stwierdziliśmy, że coraz trudniej jest nam znaleźć równowagę między spełnianiem wewnętrznych oczekiwań wobec studia i byciem dostępnym dla naszych rodzin. Realizacja celów w zakresie jakości, kultury firmy i zarządzania wymaga stałego poziomu energii, którego po prostu nie jesteśmy już w stanie zapewnić - tłumaczą Dominik Abé oraz Johannes Roth, założyciele Mimimi.

Jak dodano w oświadczeniu, gry studia pozostaną dostępne w sklepach, a Shadow Gambit: The Cursed Crew dostanie w przyszłości aktualizacje. W przyszłości nie należy jednak spodziewać się żadnych nowości. Dość powiedzieć, że chętni mogą się zgłaszać, jeśli chcą kupić jakieś meble biurowe.

Zobacz także