Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Te technologie robią wrażenie. ASUS ROG Strix Scar 16/18 to ekstraklasa laptopów

Rozwiązania dla graczy i twórców.

Wraz z premierą najnowszych laptopów linii ROG Strix Scar, firmy ASUS i NVIDIA wprowadziły do świata przenośnych komputerów jedne z najbardziej imponujących technologii dostępnych obecnie na rynku. Przyjrzyjmy się, jakie rozwiązania zastosowali producenci w modelach ROG Strix Scar 16 i 18.

W przypadku obu modeli mamy do wyboru kilka konfiguracji, jednak w każdym wypadku możemy liczyć na topowe podzespoły z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 4080 lub 4090 oraz procesorem Intel Core i9 trzynastej generacji na czele, co zapewnia bezkompromisową zabawę w najnowszych i najbardziej wymagających tytułach. Do tego 16 gigabajtów pamięci RAM DDR5 z możliwością rozbudowy do aż 64 GB oraz ekran ROG Nebula z częstotliwością odświeżania do 240 Hz, rozdzielczością 2560x1600 pikseli i technologią HDR Dolby Vision.

W najnowszej generacji laptopów udało się zwiększyć maksymalną moc karty graficznej do nawet 175 watów, co umożliwia wyciśnięcie z układu jeszcze więcej mocy obliczeniowej. Ważną zmianą jest też dedykowany przełącznik MUX, dostępny teraz we wszystkich nowych komputerach przenośnych ASUS ROG. Układ ten zmniejsza opóźnienia, pozwalając dedykowanemu GPU przesyłać obraz bezpośrednio do ekranu z pominięciem w tym procesie zintegrowanej karty graficznej procesora, jak to miało do tej pory miejsce w wielu laptopach.

Sprzętowy przełącznik MUX zmniejsza opóźnienia obrazu o nawet 10 procent

Oczywiście tak wydajne układy potrzebują dobrego chłodzenia i firma ASUS w modelach Strix Scar 16/18 zaprezentowało przeprojektowany system chłodzenia ROG Intelligent Cooling. W porównaniu do poprzedniej generacji, miedziany heatsink przeniesiono bliżej otworów wentylacyjnych, co zapewnia idealną cyrkulację powietrza. W porównaniu do większości współczesnych laptopów, używających dwóch wentylatorów, ASUS postanowił dodać także trzeci punkt chłodzenia i zmienić cały tył urządzenia w jeden wielki „grill” dla najlepszej możliwej wentylacji.

Przeprojektowano także same wentylatory Arc Flow, dodając do konstrukcji nowe łopatki o zmiennym kształcie i grubości (nawet do 0,1 milimetra). Zapewnia to jeszcze lepsze odprowadzanie ciepłego powietrza z komputera, przy jednoczesnym zmniejszeniu niechcianych wibracji, co przekłada się na cichszą pracę urządzenia. Do tego wysokiej jakości filtry kurzowe i zaktualizowany system samoczynnego czyszczenia wentylatorów pozwala dłużej utrzymać urządzenie w nienagannej kondycji. Wisienką na torcie jest zastosowanie ciekłego metalu Conductonaut Extreme zamiast tradycyjnej pasty termoprzewodzącej.

Cały tył korpusu laptopa wykorzystano jako jeden wielki wywietrznik

Oczywiście komputer dla wymagających fanów gier nie mógł się obejść bez najwyższej klasy wyświetlacza oraz systemu audio - w obu wypadkach sięgnięto po rozwiązania znanej firmy Dolby. Ekrany ROG Nebula pozwalają wyświetlać obraz w częstotliwości nawet do 240 herców, co zapewnia zachwycającą płynność rozgrywki. Ekrany zajmują aż 89 procent (Scar 18) oraz 90 proc. (Scar 16) powierzchni klapy laptopa - ani milimetr miejsca się nie marnuje. Do tego odwzorowanie kolorów z certyfikatem Pantone oraz technologia HDR Dolby Vision.

Biorąc to pod uwagę, laptopy Strix Scar 16/18 idealnie nadają się nie tylko do grania, ale też do pracy w programach graficznych czy tworzeniu filmów oraz samych gier - wszędzie tam, gdzie perfekcyjne odwzorowanie barw ma najwyższe znacznie. Cztery głośniki (dwa wysokotonowe i dwa subwoofery) zoptymalizowane pod standard Dolby Atmos zapewniają zbalansowany, wielokierunkowy dźwięk przestrzenny do grania w gry oraz oglądania filmów. Co więcej, oparta na SI technologia redukcji hałasu sprawia, że nasi partnerzy z drużyny nie będą słyszeć żadnych niechcianych dźwięków tła, które mógłby wyłapać mikrofon.

Na osobną wzmiankę zasługuje serce laptopów ASUS ROG Strix Scar 16/18, czyli karty graficzne NVIDIA GeForce RTX serii 4000, przynoszące ze sobą własny zestaw pomocnych graczom rozwiązań. Prawdziwym „gamechangerem” wśród laptopów do gier jest najnowsza technologia DLSS 3. Dzięki przebudowanemu algorytmowi sztucznej inteligencji, najnowsze karty NVIDIA są wstanie generować całe nowe klatki obrazu, zamiast dotychczasowego uzupełniania skalowanego obrazu o dodatkowe piksele.

Trzecia wersja technologii wykonuje znacznie bardziej złożone obliczenia, biorąc pod uwagę dodatkowe dane i zmienne pozyskane z kompatybilnych gier dzięki czemu jest w stanie zapewnić jeszcze płynniejszy obraz przy w zasadzie niezauważalnym spadku jakości - a to i tak tylko w trybie wysokiej wydajności. Z tego powodu DLSS 3 niedostępne jest na starszych generacjach kart graficznych NVIDIA, ale tam wciąż można skorzystać z dotychczasowego algorytmu, który wciąż zapewnia zachwycające rezultaty, co udowadniał wielokrotnie od wprowadzenia na rynek w 2019 roku.

DLSS 3 możemy już znaleźć w wielu popularnych tytułach i sukcesywnie wdrażane jest do kolejnych. Możliwości najnowszej generacji algorytmu zasmakujemy chociażby w Cyberpunku 2077, Wiedźmin 3: Dziki Gon, Hogwarts Legacy albo darmowym Tower of Fantasy. Ponadto technologię wspierają także popularne silniki Unity, Unreal Engine 4 i 5 oraz Frostbite, co ułatwia twórcom implementację funkcji do tworzonych gier.

Technologie zawarte w pakiecie Max-Q piątej generacji pozwalają gamingowym laptopom wzbić się na wyżyny możliwości

Oczywiście laptop ASUS ROG Strix Scar 16/18 poradzi sobie świetnie nie tylko w tytułach z obsługą DLSS 3. Jak pokazały liczne recenzje, w popularnych produkcjach pokroju The Callisto Protocol, Call of Duty Modern Warfare 2, Forza Horizon 5 czy Red Dead Redemption 2 możemy liczyć na płynną rozgrywkę w ponad 60 klatkach na sekundę przy najwyższych ustawieniach graficznych i w natywnej rozdzielczości.

To jednak nie wszystko. DLSS 3 jest częścią przygotowanego z myślą o laptopach zestawu technologii NVIDIA Max-Q, teraz zaktualizowanej do piątej generacji. Mobilne karty GeForce serii RTX 4000 wprowadzają do pakietu przeprojektowane układy pamięci o nawet dwukrotnie wyższej przepustowości, ale też pamięci GDDR6 o zmniejszonym poborze energii, co pozwala uzyskać dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu przy mniejszych różnicach wydajności. Piąta generacja Max-Q wciąż zawiera także sprawdzone technologie z poprzednich rewizji, w tym Battery Boost 2.0 i Whisper Mode 2.0.

Warto wspomnieć też o techice NVIDIA Reflex, zapewniającej najniższe możliwe opóźnienia oraz zwiększoną responsywność, co przekłada się na wyraźną przewagę w kompetytywnych grach multiplayer, ale też znacznie zwiększa przyjemność podczas grania w tytuły single-player - szczególnie te, które wymagają od gracza wysokiej precyzji podczas celowania np. w konkretne elementy ciał przeciwników. Każda gra wspierająca DLSS 3 automatycznie posiada też obsługę NVIDIA Reflex. W połączeniu z obsługą przez ekrany ROG Nebula standardu NVIDIA G-Sync, zapewnia to wyraźną przewagę w tytułach sieciowych.

Liczba ciekawych rozwiązań zastosowanych w laptopach ASUS Strix Scar 16/18 robi wrażenie

Laptopy ASUS Strix Scar 16/18 nadają się jednak nie tylko do grania, ale także twórczej pracy. Firma NVIDIA wie, że gracze i twórcy mają odmienne oczekiwania wobec karty graficznej, dlatego sterowniki do kart graficznych producenta dostępne są w dwóch wersjach: Game Ready, jak nazwa wskazuje, kładzie nacisk na kompatybilność i wydajność gier, zapewniając najlepsze możliwe wrażenia z rozgrywki. Z kolei wersja Studio optymalizuje działanie GPU pod kątem wykorzystania w programach profesjonalnych, takich jak 3D Blender, Autodesk Arnold, elementy zestawu Adobe Creative Cloud lub edytor Unreal Engine.

Oczywiście są też użytkownicy należący do obu grup, czyli twórcy treści, YouTuberzy i streamerzy. Z myślą o nich wszystkie modele najnowszych kart graficznych NVIDIA GeForce RTX serii 4000 wyposażone zostały w dedykowany sprzętowy dekoder kodeka AV1. Jest nawet o 50 proc. wydajniejszy od stosowanego do tej pory H.264, pozwalając na transmitowanie obrazu nawet do rozdzielczości 8K przy odświeżaniu obrazu na poziomie 120 FPS i z obsługą wysokiej rozpiętości tonalnej HDR. Dzięki zastosowaniu podwójnych encoderów w kartach RTX 4080 i 4060 można renderować zmontowany film nawet dwukrotnie szybciej, niż do tej pory.

Materiał powstał we współpracy z firmami ASUS oraz NVIDIA.

Read this next