Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Sztuczna inteligencja zostanie naszym prywatnym DJ-em w Spotify

Układa playlisty i zapowiada piosenki.

Spotify postanowiło zaprząc moc sztucznej inteligencji do pracy w roli wirtualnego DJ-a, który dobierze piosenki do naszych playlist i opowie co nieco o utworach.

Obecnie subskrybenci Spotify Premium w USA i Kanadzie mogą wypróbować wersję beta nowej funkcji. Jest to pewnego rodzaju odpowiedź na znaną z urządzeń Apple opcję poproszenia Siri o włączenie muzyki, jaką lubimy. W efekcie uruchamiana jest spersonalizowana playlista, na której znajdziemy zarówno nasze ulubione utwory, jak i nowe rzeczy, które zdaniem cyfrowego asystenta mogą nam przypaść do gustu.

DJ stworzony przez Spotify na podstawie technologii OpenAI działa podobnie, choć bot wzbogacony został o realistyczny głos generowany przez SI, który wzorowany jest na Xavierze „X” Jerniganie (szef partnerstwa kulturalnego Spotify i gospodarz porannego programu „The Get Up” znanego z aplikacji). Zarówno głos, jak i treść wypowiedzi tworzone są przez SI.

Przy pierwszym kontakcie DJ przedstawi się i opowie nieco o sobie, a następnie zagra kilka utworów dostosowanych do naszych upodobań. Potrafi też zapowiadać piosenki, niczym prawdziwy prezenter radiowy. Informacje o tym, na jakiej podstawie dobrano utwory, wyświetlane są u góry odtwarzacza. SI bierze pod uwagę głównie historię odtwarzania czy zawartość playlist, które stworzyliśmy lub które przygotowało dla nas samo Spotify.

SI teoretycznie nie robi nic, czego Spotify nie robiło już do tej pory - analizuje preferencje użytkownika, by dostarczać muzykę trafiającą w jego gusta. Jednak głos wirtualnego DJ-a, który rozumie naturalną mowę i odpowiada w podobny sposób, a także potrafi zapowiadać utwory, mocno zmienia sposób interakcji z aplikacją. Na razie nie wiadomo czy i kiedy funkcja trafi do Polski.

Read this next