Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Starfield - udźwig i przeciążenie

Jak zwiększyć udźwig i poradzić sobie z przeciążeniem.

Niezależnie jak bardzo jesteś ostrożony w podnoszeniu przedmiotów w Starfield, w końcu nadejdzie taki czas, że twoja postać stanie się przeciążona (lub obciążona). Na tej stronie podpowiemy ci, jak sobie z tym poradzić oraz jak zwiększyć udźwig, by takie sytuacje nie miały w przyszłości miejsca.


Na tej stronie:


Jak działa przeciążenie w Starfield

O przeciążeniu (obciążeniu) informuje cię co pewien czas pojawiająca się z prawej strony adnotacja (1) dotycząca zużycia tlenu.

Obciążenie widzisz też, otwierając ekwipunek. Gdy w sekcji masa (2) pierwsza liczba jest większa od drugiej, jesteś przeciążony.

Jakie skutki ma przeciążenie:

  • Bieg zużywa zdecydowanie więcej tlenu, co grozi zatruciem dwutlenkiem węgla. Więcej na naszej stronie o O2 i CO2
  • Szybka podróż nie jest możliwa, choć wyjątkiem jest podróż w statku. Gdy zasiądziesz na fotelu pilota i z tej pozycji dokonasz szybkiej podróży, będzie ona możliwa nawet przy przeciążeniu
  • Postać nie może skakać

Nawet gdy jesteś przeciążony, możesz biegać, a nawet sprintować, więc nie jesteś unieruchomiony i możesz np. dotrzeć do statku czy handlarza.


Co zrobić, gdy jest się przeciążonym

Masz kilka opcji, żeby poradzić sobie z przeciążeniem. Z niektórych możesz skorzystać natychmiast, inne wymagają znalezienia się w konkretnym miejscu.


Jak zwiększyć udźwig

Aby zwiększyć udźwig, musisz inwestować w umiejętność zwaną Trening siłowy (4). Znajdziesz ją w kategorii Fizyczne.

Oto, jak zwiększają udźwig kolejne rangi umiejętności Trening siłowy:

  • Ranga 1.: udźwig zwiększony o 20 kg
  • Ranga 2.: udźwig zwiększony o 25 kg
  • Ranga 3.: udźwig zwiększony o 50 kg
  • Ranga 4.: udźwig zwiększony o 100 kg

Istnieją też metody doraźne, czyli korzystanie z przedmiotów z kategorii Wspomagacze, które na określony czas zwiększają twój udźwig. Szukaj szczegółów w opisach przedmiotów.

WSKAZÓWKA: jeśli często jesteś przeciążony, być może przyda się lepsza organizacja ekwipunku. Stosuj się do prostej zasady noszenia niemal tylko tego, czego używasz (dotyczy to broni i ubioru). Staraj się też nie zbierać „śmieci”, czyli niepotrzebnych przedmiotów.


Kod na większy udźwig

Jeśli nie przeszkadza ci nieco oszustwa, to większy udźwig w Starfield możesz też uzyskać dzięki kodom, a właściwie komendom konsoli. Taka opcja jest jednak dostępna tylko na PC.

Najlepsze jest to, że możesz wpisać dowolną wartość, a to oznacza potencjalnie nielimitowany ekwipunek. Uwaga jednak, bo skorzystanie z poleceń konsoli wyłącza osiągnięcia.

Jeśli ci to nie przeszkadza, podczas rozgrywki naciśnij przycisk ~ na klawiaturze (po lewej od „jedynki”), a potem wpisz:

  • player.setav carryweight [#]

Nie wpisuj nawiasów kwadratowych, a w miejsce # wprowadź jakąś wartość, np. 999 lub nawet jeszcze więcej. Naciśnij enter i gotowe.

Przykład zmiany udźwigu na 999: player.setav carryweight 999.

Spis treści: Starfield - Poradnik, Solucja

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze