Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Sprzedaż w USA w 2016 roku - CoD: Infinite Warfare na czele

Także w samym grudniu.

Grupa NPD podsumowała zakończony rok pod względem sprzedaży nowych gier i konsol w Stanach Zjednoczonych, na największym rynku wirtualnej rozrywki na świecie.

Dwanaście miesięcy wygenerowało sprzedaż na poziomie 30,4 mld dolarów, co stanowi wartość niemal identyczną z 2015 r., gdy zanotowano 30,2 mld. Sam sektor gier to 24,5 mld dol., w zestawieniu z 23,3 mld rok wcześniej.

USA to nadal kraj Call of Duty

Analityk Mat Piscatella wyjaśnia, że nie ma jednej przeważającej przyczyny takiego wzrostu, a konsumenci mają po prostu większy wybór na całym rynku: na urządzeniach mobilnych, PC, w wirtualnej rzeczywistości, na konsolach czy w abonamentach.

Pewnym problemem było mniejsze zainteresowanie konsolami. Jeśli wziąć pod uwagę kategorię sprzętu, to wydatki graczy w 2016 wypadł aż o 24 procent gorzej od 2015 roku. Sukcesem może pochwalić się jedynie Nintendo, które sprzedało 4 proc. więcej 3DS dzięki Pokemonom.

Sam grudzień to kolejny miesiąc z PS4 na czele, głównie dzięki sukcesowi zestawu PlayStation 4 „Slim” 500 GB z Uncharted 4: Kres Złodzieja w pakiecie. Również Microsoft ma powody do zadowolenia, ponieważ w tym kluczowym okresie świątecznym sprzedał o 10 procent egzemplarzy Xbox One więcej niż w 2015 roku.

Cały miesiąc w zestawieniu „rok od roku” w kategorii gier to spadek o 12 procent, do poziomu 1,19 mld dolarów. Produkcje na PC (uwzględniając część wyników cyfrowych) to spadek o 13 proc., do skromnego 45,8 mln dol.

Choć grudniowym liderem po raz dziewiąty z rzędu została odsłona Call of Duty, to na PS4 najlepiej sprzedawało się Final Fantasy 15. Gra zanotowała najlepszy debiut w historii serii (od rozpoczęcia notowań w 1995 roku).

Poniżej dziesięć najlepiej sprzedających się gier w USA w ubiegłym roku. Lista zawiera sprzedaż wersji PC na Steamie, ale nie w innych systemach dystrybucji cyfrowej, jak Uplay, Origin czy Battle.net.

 1. Call of Duty: Infinite Warfare
 2. Battlefield 1
 3. The Division
 4. NBA 2K17
 5. Madden NFL 17
 6. Grand Theft Auto 5
 7. Overwatch
 8. Call of Duty: Black Ops 3
 9. FIFA 17
 10. Final Fantasy 15

Poniżej dziesięć najlepiej sprzedających się gier w USA w grudniu 2016 roku.

 1. Call of Duty: Infinite Warfare
 2. Final Fantasy 15
 3. Battlefield 1
 4. Madden NFL 17
 5. NBA 2K17
 6. Watch Dogs 2
 7. Grand Theft Auto 5
 8. Pokemon Sun (bez wersji cyfrowych)
 9. FIFA 17
 10. Pokemon Moon (bez wersji cyfrowych)

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze