Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ród Smoka - kim jest Karmiciel Krabów

Wszystkie informacje o tajemniczym antagoniście.

Mężczyzna w masce to najbardziej tajemnicza postać serialu Gra o Tron: Ród Smoka. Choć ma spory wpływ na wydarzenia w kilku pierwszych odcinkach, to ani razu nie słyszymy jego głosu ani nie widzimy w pełni twarzy. W poniższym tekście wyjaśniamy kim jest i jakie ma motywacje Karmiciel Krabów.

UWAGA SPOILERY: Na tej stronie zdradzamy informacje na temat 1. sezonu Rodu Smoka. Jeśli nie chcesz poznać szczegółów, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Jeśli znalazłeś się tu przez przypadek, przejdź na stronę główną serwisu i znajdź coś fajnego dla siebie do czytania.


Na tej stronie - skocz do sekcji:


Kim jest Karmiciel Krabów

Postać tak naprawdę nazywa się Craghas Drahar. Jest on admirałem Triarchii, czyli związku trzech państw-miast położonych na kontynencie Essos. Sam jest wysoko urodzonym mężczyzną z miasta Myr. Zasłynął pozbyciem się piratów zamieszkujących Stopnie, czyli archipelag wysp pomiędzy Essos i Westeros. Swoich przeciwników pozostawiał półżywych na pożarcie krabom, czemu zawdzięcza przydomek.

Karmiciel Krabów otrzymał swój przydomek nie bez powodu

Człowiek ten wyróżnia się dość przerażającym wyglądem. Praktycznie całe jego ciało pokrywają blizny i zmiany skórne. Cierpli on na szarą łuszczycę – śmiertelną dolegliwość, powoli zmieniającą chorego w kamień. Na twarzy nosi złotą maskę z jednym rogiem i nie rozstaje się z nią w żadnej scenie. Co ciekawe, bardzo podobne maski nosili później Synowie Harpii, grupa powstańców ukazana w Grze o Tron.


Wojna na Stopniach

Pozbycie się piratów przez Craghasa było początkowo korzystne zarówno dla Triarchii, jak i dla Westeros. Z czasem jednak zaczął on pobierać od przepływających bardzo wysokie cło, a nieposłuszni żeglarze kończyli jako pokarm dla krabów. Dotknęło to szczególnie Colrysa Velaryona, przywódcę królewskiej floty. Przez lata toczył on wojnę z Karmicielem Krabów, ten jednak nie opuszczał swojej jaskini, przez co działania militarne nie były zbyt skuteczne. Nie pomagał też brak wsparcia ze strony króla Viserysa.

Karmiciela udaje się pokonać dzięki szaleńczemu planowi Daemona Targaryena. Przybywa on przed siedzibę watażki z białą flagą i samodzielnie atakuje przeważającą liczbę przeciwników. Z pomocą przybywają Velaryonowie, wraz z lecącym na smoku Laenorem. Ułatwia to Daemonowi drogę do jaskini, w której to kończy żywot Karmiciela Krabów.

Więcej o serialu Ród Smoka:

O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze