Skip to main content

Ród Smoka, sezon 1 - zakończenie: co się wydarzyło, wyjaśnienie

Kluczowe wydarzenia, najważniejsze postaci i wiele więcej.

Gra o Tron: Ród Smoka niemal z miejsca stał się hitem, deklasując jakością konkurencyjne Pierścienie Władzy i zmywając złe wrażenie po ósmym sezonie Gry o Tron. Widzów nie odstraszyły złożone intrygi, rozciągnięcie historii na niemal trzy dekady czy natłok postaci o bardzo podobnych imionach. Czasem jednak wystarczyło na chwilę stracić uwagę, aby zgubić wątek. W tym miejscu zbieramy wszystkie najważniejsze informacje, które mogły umknąć podczas seansu.

UWAGA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj wszystkie informacje o finałowych scenach i konkretnych wątkach produkcji. Jeśli znalazłeś się tu przez przypadek, przejdź na stronę główną serwisu i znajdź coś fajnego dla siebie do czytania.


Na tej stronie - skocz do sekcji:


Najważniejsze informacje

Ród Smoka oparty jest na książce George’a R.R. Martina „Ogień i Krew”, wydanej w formie historycznej kroniki. W przeciwieństwie do Gry o Tron, skupia się ona wyłącznie na jednym rodzie – Targaryenach, a akcja rozciąga się na aż 28 lat. Choć Ród Smoka wiernie oddaje wydarzenia z książkowego pierwowzoru, to pewne kwestie, np. zniuansowane charaktery postaci, są już inwencją scenarzystów.

200 lat przed wydarzeniami z Gry o Tron smoki nie były aż tak rzadkim widokiem

Akcja serialu rozpoczyna się niecałe dwieście lat przed wydarzeniami z Gry o Tron, gdy po niebie latały smoki, a Westeros rządził ród Targaryenów. Dowiadujemy się, że Viserys Targaryen zasiadł na żelaznym tronie po śmierci swojego dziadka, króla Jehaerysa I. Pretendentką do tronu była również jego kuzynka Rhaenys, lecz ze względu na swoją płeć i panujące tradycje musiała ustąpić kuzynowi miejsca. Żywi ona z tego powodu urazę, a mieszkańcy królestwa nazywają ją prześmiewczo „Niedoszłą Królową”.

W trakcie pierwszego sezonu otrzymujemy skondensowaną do ośmiu odcinków historię trzech pokoleń Targaryenów, a także powiązanych z nimi rodów Hightowerów i Velaryonów. Choć w serialu pojawiają się bitwy czy podniebne pościgi smoków, to większość scen i trzon fabuły stanowią dworskie intrygi, związane z pretensjami do żelaznego tronu.


Kto jest kim - kluczowe postacie

W Rodzie Smoka pojawia się wiele postaci, powiązanych ze sobą więzami krwi, uczuciami, a także mniej lub bardziej przyjaznymi stosunkami politycznymi. Poniżej przybliżamy sylwetki tych najważniejszych.

Główni bohaterowie:

 • Viserys I Targaryen – dobry i rozsądny, choć zdaniem wielu zbyt łagodny i dobrotliwy król. Brat Daemona, ojciec Rhaenyry, późniejszy mąż Alicent, z którą spłodził trójkę dzieci: Aegona, Aemonda i Helaenę.
 • Daemon Targaryen – brat króla, świetny, choć porywczy i brutalny wojownik. Przez odsuwanie go od sukcesji i delegowanie poza Królewską Przystań czuje się niedoceniany przez brata. Wdowiec po Laenie Velaryon, z którą ma dwie córki. W późniejszym etapie mąż swojej bratanicy Rhaenyry, z którą płodzi syna.
 • Rhaenyra Targaryen – córka Viserysa, wybrana przez króla na następczynię tronu. Początkowo przyjaciółka Alicent Hightower. Wydana za mąż za Laenora Velaryona. W późniejszym etapie wychodzi za swojego stryja, Daemona.
 • Otto Hightower – Królewski namiestnik, ojciec Alicent. Dzięki swoim manipulacjom obsadza córkę w roli królowej.
 • Alicent Hightower – córka namiestnika, przyjaciółka Rhaenyry z dzieciństwa, później żona Viserysa.
 • Rhaenys Targaryen – kuzynka króla Viserysa, „Niedoszła Królowa”, żona lorda Colrysa Velaryona, matka Laenora i Laeny.
Daemon, Aemond, Aegon, Vicerys, Lucerys, Rhaenyra, Rhaenys... W tych imionach łatwo się pogubić

Pozostali bohaterowie:

 • Colrys Velaryon – głowa rodu Velaryonów, pozostającego w bliskich, choć nierzadko trudnych relacjach z Targaryenami. Przywódca królewskiej floty. Jego uznany za zmarłego syn był mężem Rhaenyry, a zmarła córka – żoną Daemona.
 • Criston Cole – rycerz, gwardzista królewski. Nieszczęśliwie zakochany w Rhaenyrze. Po odrzuceniu staje się dla niej wrogi i zaczyna wspierać Alicent.
 • Harwin Strong – rycerz, ojciec nieślubnych synów Rhaenyry, oficjalnie noszących nazwisko Velaryon. Podstępnie zabity z rozkazu swojego brata Larysa.
 • Larys Strong – szara eminencja, podstępny i bezwzględny polityk. Doradza królowej Alicent, wykorzystując ją jednocześnie do swoich celów.
 • Aegon i Aemond i Helaena Targaryenowie – dzieci Viserysa i Alicent. Pierwszy z z synów zostaje koronowany na króla, drugi zaś doprowadza do śmierci swojego kuzyna Lucerysa.
 • Jahaerys i Lucerys Velaryonowie – synowie Rhaenyry i (oficjalnie) Laenora. Fakt, że są bękartami pozostaje na salonach tajemnicą poliszynela. Lord Colrys traktuje ich jak rodzonych wnuków.
 • Karmiciel Krabów – watażka zamieszkujący Stopnie, atakujący przepływające statki. Służył Triarchii – związkowi trzech wolnych miast. Szczególnie groźny dla floty Velaryonów. Zabity przez Daemona.

Początek sporu o dziedziczenie tronu

Króla Viserysa poznajemy jako człowieka w średnim wieku, lecz mocno już schorowanego. W trakcie swojego małżeństwa z Aemmą Arryn nie udaje mu się spłodzić męskiego potomka. Dochodzi do poronień, a przy ostatnim porodzie umiera zarówno kobieta, jak i długo oczekiwany syn. Pretendentami do tronu zostają więc córka króla, Rhaenyra oraz brat – porywczy i brutalny Daemon. Viserys postanawia, że korona po jego śmierci trafi w ręce córki. Łamiąc wiekową tradycję wybierania wyłącznie męskich sukcesorów, wzbudza mnóstwo kontrowersji, a także ogromne oburzenie swojej kuzynki Rhaenys.

Wybór Rhaenyry na następczynię wzbudził niemałe kontrowersje, prowadząc ostatecznie do wojny domowej

Nastoletnia wówczas Rhaenyra nie widzi się w roli żony wybranego z góry lorda, odrzucając coraz to kolejnych zalotników, więc perspektywa objęcia władzy wydaje się jej nader atrakcyjna. Dziewczyna wikła się w romans ze swoim strażnikiem, Cristonem Cole’em. Wykazuje też pewną fascynację swoim stryjem, Daemonem.

Daemon staje się problematyczny dla królestwa. Wydziedziczenie go oraz odesłanie poza Królewską Przystań skutkuje zebraniem wiernych mu towarzyszy i zajęcie Smoczej Skały, rodowej siedziby Targaryenów. Dochodzi do skandalu dyplomatycznego, kiedy wiąże się z kurtyzaną oraz kradnie smocze jajo dla ich wspólnego potomka. Sytuację udaje się załagodzić Rhaenyrze, zapobiegając rozlewowi krwi między siłami Daemona i królewskiego namiestnika, Ottona Hightowera.

Otto Hightower postanawia wykorzystać moment słabości pogrążonego w żałobie króla, wysyłając swoją córkę Alicent, aby pocieszała władcę w trudnych chwilach. Viserys zaczyna pałać do dziewczyny uczuciem. Zachowanie to wystawia na ciężką próbę dotychczasową przyjaźń Alicent i Rhaenyry.

To, co dobre dla króla, niekoniecznie jest dobre dla królestwa

Król zaczyna szukać nowej wybranki, a sensownym z politycznego punktu widzenia wyborem wydaje się małżeństwo z dwunastoletnią wówczas Laeną Velaryon, córką jego kuzynki. Ostatecznie jednak postanawia posłuchać serca i bierze za żonę Alicent, co spotyka się z niezadowoleniem Velaryonów i Rhaenyry. Sytuacja komplikuje się tym bardziej, kiedy nowa małżonka rodzi mu dwóch zdrowych synów.


Koniec przyjaźni Alicent i Rhaenyry

Colrys Velaryon toczy wojnę z Karmicielem Krabów, napadającym regularnie na jego flotę. Oblężenie siedziby Karmiciela na Stopniach trwa latami, dlatego Colrys prosi Viserysa o pomoc. Król nie chce jednak narażać królestwa na widmo wojny z Triarchią. Z odsieczą przybywa Daemon, wywabiając i ostatecznie pokonując morskiego watażkę. Pomoc deklaruje również Viserys, co pomaga odbudować dobre relacje zarówno między braćmi, jak i rodem Velaryonów.

Niegdyś najlepsze przyjaciółki, dziś dwie strony konfliktu o władzę

Relacje między Rhaenyrą i Alicent stają się za to dużo chłodniejsze. Kiedy Daemon wraca do Królewskiej Przystani, razem z bratanicą wymyka się do zamtuzu, w którym niemal dochodzi do ich zbliżenia. Sytuację tą dostrzegają szpiedzy Ottona Hightowera, a niepokojące wieści szybko docierają do uszu króla. Nikt jednak nie wie, że ostatecznie Rhaenyra spędziła noc nie z Daemonem, a z Ser Cristonem. Dziewczyna wypiera się wszelkich oskarżeń, w co wierzy zarówno ojciec, jak i Alicent. Król zauważa, że Otto chce zdyskredytować Rhaenyrę, otwierając drogę do tronu własnym wnukom, przez co traci on stanowisko namiestnika.

Zakochany Ser Criston składa Rhaenyrze propozycję wspólnej ucieczki i rozpoczęcia życia na nowo, z dala od królestwa. Ta jednak odrzuca ją i wybiera małżeństwo z rozsądku z Laenorem Velaryonem, proponując Cristonowi jedynie sekretną relację miłosną. Zawiedziony i rozgoryczony kochanek wyjawia Alicent prawdę o nocy z Rhaenyrą. Kiedy ta uświadamia sobie, że w wyniku kłamstwa przyjaciółki jej ojciec stracił stanowisko, przyjaźń się kończy, a rozpoczyna konflikt między „Zielonymi” i „Czarnymi”.


Zieloni kontra Czarni

Dochodzi do zaślubin Rhaenyry i Laenora. Jako że nie żywią oni do siebie romantycznych uczuć, a Laenor jest gejem, umawiają się na swego rodzaju otwartą relację. W dniu wesela królowa Alicent przychodzi spóźniona, ubrana w zieloną suknię, czyli barwy rodu Hightower. Tym symbolicznym gestem manifestuje swoją niezależność i opowiada się po stronie popierającej sukcesję jej syna. W trakcie wesela wywiązuje się bójka, a Criston Cole brutalnie zabija kochanka Laenora. Staje się też sojusznikiem Zielonych.

Daemon – szalony, porywczy, brutalny, bohaterski, szarmancki. Kradnie każdą scenę, w której jest obecny

Mijają lata, a konflikt między księżniczką i królową nie słabnie. Obie dorobiły się nastoletniego potomstwa. Synowie Rhaenyry są efektem romansu z Harwinem Strongiem, synem namiestnika. Jako że nie przypominają swojego „oficjalnego” ojca, Laenora, kwestia noszenia przez nich nazwiska Velaryon oraz odziedziczenia włości Colrysa budzi niemałe kontrowersje.

Alicent wchodzi we współpracę z Larysem Strongiem. Ten zleca zabójstwo swojego ojca – ówczesnego namiestnika, oraz brata – kochanka Rhaenyry. Królowa nie chciała, ani nie spodziewała się użycia tak brutalnych metod. Umożliwiło to jednak powrót Ottona do roli namiestnika, ale też jeszcze mocniej pogłębiło konflikt z pasierbicą. Relacje między dziećmi obu kobiet też nie są najlepsze – w trakcie bójki Lucerys wyłupia oko swojemu kuzynowi, Aemondowi.

Dzięki podstępnemu wyeliminowaniu swojej pierwszej żony, Daemon mógł wziąć ślub z Laeną Velaryon. Spłodził z nią dwie córki, lecz trzecia ciąża poskutkowała śmiercią. Otworzyło mu to drogę do związku z Rhaenyrą, na której stał jedynie Laenor. Ten zgodził się na upozorowanie jego śmierci, a sam uciekł za morze. Księżniczka zamieszkała ze swoim stryjem w Smoczej Skale, gdzie zawarli małżeństwo.

Zielona suknia jako wymowny symbol konfliktu między rodami

Z biegiem lat dzieci Alicent i Rhaenyry dorosły, a Viserys jeszcze mocniej podupadł na zdrowiu. Król nie pokazuje się publicznie, większość czasu spędzając w łóżku, z ograniczonym wpływem na wydarzenia w królestwie. W tym czasie frakcja Zielonych rośnie w siłę.

Colrys ginie w walce. Daemon i Rhaenyra wraz z synami przybywają do Królewskiej Przystani na pogrzeb. Brat Colrysa, Vaemond, kwestionuje prawo Jahaerysa i Lucerysa do dziedziczenia, nazywając ich bękartami, a ich matkę dziwką. Za to zostaje ścięty przez Daemona. Król zbiera resztkę sił, aby zasiąść przy tronie i wygłosić płomienną przemowę, ustawiając tym samym zwaśnionych krewnych do pionu. Podtrzymuje też decyzję o odziedziczeniu tronu przez Rhaenyrę.


Zakończenie: podział w królestwie i widmo wojny

W noc śmierci Viserysa dochodzi do fatalnego nieporozumienia. Król myli odwiedzającą go Alicent z Rhaenyrą. Opowiada jej o wizji dotyczącej jego przodka, Aegona I Zdobywcy. Królowa jednak odebrała te słowa jako wybór jej syna, również Aegona, na następcę tronu. To motywuje ją do przejęcia władzy.

Razem ze sprzyjającą jej Małą Radą rozpoczyna pucz, zamykając niesprzyjające je osoby, w tym Rhaenys, w pałacu. W pośpiechu organizuje koronację Aegona, choć ten nie kwapi się do objęcia tronu. Rhaenys udaje się jednak uciec, spektakularnie przerywając ceremonię i odlatując na smoku. Wieści ze stolicy przekazuje Rhaenyrze.

Konflikty rodziców są żywe również wśród młodszego pokolenia

Bezprawne przejęcie władzy przez Zielonych zdaje się być dobrym powodem do wojny, lecz Rhaenyra początkowo chce uniknąć otwartego konfliktu. Brakuje jej sojuszników, więc wysyła swoich synów z misją pozyskania poparcia wśród lordów. Laenor wyrusza na smoku do siedziby rodu Baratheonów, gdzie spotyka Aemonda. Ten złożył już lordowi atrakcyjniejszą propozycję, a także przypomina kuzynowi o wyłupionym przed laty oku. Po odlocie zaczyna go ścigać, traci jednak panowanie nad swoją smoczycą, wielką Vhagar, która jednym kłapnięciem pyska zabija dużo mniejszego smoka oraz lecącego na nim Laenora. Wzbudza to wściekłość Rhaenyry i daje początek wojnie, znanej jako Taniec Smoków.

Czego więc możemy spodziewać się w drugim sezonie? Z pewnością będziemy świadkami otwartego konfliktu zbrojnego między Czarnymi i Zielonymi. Najprawdopodobniej historia nie zostanie rozłożona na kilka dziesięcioleci, a skupi się na dokładnym pokazaniu przebiegu tej ważnej dla historii Westeros wojny.

Spis treści: Ród Smoka - przewodnik po serialu

Zobacz także