Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Reżyser The Last of Us pominięty w napisach końcowych serialu

Zachęca do walki o prawa twórców.

Bruce Straley - współreżyser gry The Last of Us - nie został uwieczniony w napisach końcowych serialowej adaptacji. Zdaniem dewelopera, twórcy powinni zacząć walczyć o ochronę swoich praw.

Straley nie kryje rozczarowania decyzją producentów serialu. Jak zasugerował w wywiadzie dla portalu Los Angeles Times, podobne sytuacje są doskonałym argumentem dla tworzenia w branży gier kolejnych związków zawodowych, które miałyby chronić interes twórców.

Wielu ludzi odpowiedzialnych za wykreowanie tego świata i postaci nie dostało w zamian złamanego grosza ani odrobiny uznania” - czytamy w rozmowie. „Może faktycznie potrzebujemy związków zawodowych w branży gier, żeby być w stanie bronić naszego interesu”. Jak dowiadujemy się z dalszej części wywiadu, Sony i HBO nie wydało jeszcze oficjalnej odpowiedzi w tej sprawie.

Warto zaznaczyć, że Straley rozstał się ze studiem Naughty Dog po 18 latach pracy. W 2017 roku porzucił stanowisko reżysera, by cztery lata później założyć własne studio - Wildflower Interactive. Jak informował w lipcu zeszłego roku, wraz z zebranym zespołem zamierza skupić się na tworzeniu „małych, kreatywnych i unikalnych” produkcji.

W ciągu ostatnich miesięcy mogliśmy zaobserwować, że problem pomijania deweloperów w napisach końcowych jest stopniowo coraz bardziej nagłaśniany. Po raz pierwszy sprawę poruszono w listopadzie zeszłego roku, gdy Jessica Mao - producentka muzyki w God of War Ragnarok - przyznała, że w „creditsach” gry zabrakło jej nazwiska.

W tym samym miesiącu temat podjęli twórcy Gotham Knights, których w tej kwestii również pominięto. W styczniu dowiedzieliśmy się natomiast, że podobny problem dotknął także deweloperów pracujących nad Calisto Protocol. Obecność w napisach końcowych może z pozoru brzmieć trywialnie, należy jednak pamiętać, że jest to często jedyny dowód na to, że twórca pracował przy danym projekcie.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Nikodem Idziak

Nikodem Idziak

News Writer

Kolekcjonuje wszystko, co bezużyteczne - od platynowych trofeów, po butelki po winie. Zakochany w RPG-ach, ambiencie i twórczości Boba Rossa.

Komentarze