Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ranking wydawców gier. Sony miażdży konkurencję, Microsoft poza listą

Podsumowanie ocen z 2022 roku.

Serwis Metacritic już po raz trzynasty opublikował zestawienie wydawców najlepszych pod względem średniej ocen publikowanych gier. W rankingu uwzględniono produkcje, które ukazały się w 2022 roku.

Ranking podsumowujący średnie oceny gier poszczególnych wydawców publikowany jest co roku już od 13 lat. Oprócz samych recenzji wystawianych przez graczy i recenzentów Metacritic bierze pod uwagę także to, jaki procent wydawanych gier otrzymuje bardzo dobre opinie, a jaki złe, a także ogólną działalność poszczególnych firm.

W tym roku niekwestionowanym zwycięzcą zostało Sony ze średnią 85,6, co niewątpliwie jest zasługą naprawdę mocnych premier jak Horizon Forbidden West, God of War Ragnarok czy Gran Turismo 7. Na drugim miejscu znalazło się Paradox Interactive (81,8), a na trzecim - Activision Blizzard (76,5). Pełne zestawienie dostępne jest na stronie Metacritic.

Co jednak zwraca największą uwagę, to że wśród 45 ujętych w rankingu firm zabrakło Microsoftu. Stało się tak, ponieważ Metacritic bierze pod uwagę wyłącznie tych wydawców, którzy w danym roku wypuścili na rynek minimum 5 gier, tymczasem w minionym roku Amerykanie wydali zaledwie 4 kwalifikujące się produkcje.

Brak Microsoftu w tegorocznym zestawieniu jest o tyle ciekawy, że w poprzednim rankingu firma z Redmond zajęła pierwsze miejsce ze średnią 87,4 i pokonała Sony, które w ubiegłym roku mogło pochwalić się średnią na poziomie 81,3 (Japończycy zajęli wówczas drugie miejsce).


Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?

Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.

Pobierz darmowy fragment i zamów książkę „Legendy gier wideo” w przedsprzedaży »

Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.

Dowiedz się więcej teraz »

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News & Content Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty.

Komentarze