Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

PS5 z zamienionymi przyciskami na padzie w Japonii, gracze mają wątpliwości

Chcą powrotu do klasycznego układu.

Od momentu debiutu oryginalnego PlayStation, w Japonii przycisk X na padzie służył za anulowanie wyboru i powrót, natomiast kółko za potwierdzenie i przejście dalej - czyli odwrotnie niż w przypadku reszty świata. PS5 zmienia ten układ, a gracze w kraju kwitnącej wiśni wyrażają niezadowolenie, w skrajnych przypadkach wspominając nawet o rezygnacji z kupna konsoli.

Zgodnie z raportami Famitsu i AV Watch, rozkład funkcji przycisków DualSense będzie w Japonii zmieniony, aby dostosować region do globalnych standardów. Rzecznik Sony wyjaśnia, że decyzję podjęto, aby uniknąć rozbieżności w ustawieniach i ułatwić pracę deweloperom.

Japończycy znają ten układ przycisków od 1994 roku

Na popularnych japońskich serwisach o grach - jak My Game News Flash i Hachima - internauci dzielą się pełnymi frustracji komentarzami, przetłumaczonymi przez Kotaku. Znajdziemy tam wypowiedzi takie jak: „O jeden argument mniej, by kupić PS5” czy „Kolejne zdystansowanie się od Japonii ze strony Sony”. Niektórzy wspominają też o „zdradzie” czy „dyskryminacji” ze strony producenta konsoli.

„Przestawiony” układ przycisków na padzie w Japonii wiąże się z uwarunkowaniami kulturowymi. Symbol koła oznacza tam „okej” lub „zgodę”. X to z kolei „niedobrze”, „źle”. Z tego względu używanie prawego przycisku do potwierdzenia jest naturalniejsze niż na Zachodzie.

O autorze

Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Komentarze