Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Minecraft ze wspólnymi serwerami na określonych platformach sprzętowych

Nowa wersja gry.

Microsoft wydał wczoraj nową wersję popularnego Minecrafta, przeznaczoną do grania na wspólnych serwerach na PC (z Windows 10), Xbox One, iPhone, iPadzie, Androidzie i sprzęcie VR.

To ważne wydarzenie dla produkcji studia Mojang. Do wymienionego wyżej grona platform sprzętowych dołączy wkrótce także Nintendo Switch, które notuje drobne opóźnienie.

„To bardzo ekscytująca praca, ale wprowadza wiele złożonych kwestii do procesu deweloperskiego” - wyjaśniają twórcy.

Nowa wersja otrzymała jakże zaskakujący tytuł, Minecraft, i stanie się teraz podstawową odsłoną produkcji (dotychczasowe wydanie, bazujące na języku Java, to teraz Minecraft: Java Edition). Markus „Notch” Persson - twórca oryginału - przewraca się zapewne w swojej willi w Los Angeles.

Sony nie jest obecnie zainteresowane połączeniem infrastruktury.

Razem raźniej

Gracze na Xbox One będą mogli przenieść zapisy, ale nie jest obecnie jasne, czy to samo uda się także na Nintendo Switch. Większy problem stanowi DLC - zachowamy „większość” pakietów skórek, lecz już nie przepustki sezonowe czy zestawy poziomów do mini-gier.

Umowy z zewnętrznymi wydawcami sprawią także, że rozszerzenia inspirowane Mass Effect, Doctor Who i urodzinowe nie będą już dostępne.

Treści powiązane z The Simpsons, Avengers, Spider-Man oraz Guardians of the Galaxy pozostaną w grze, ale tylko w wersji Xbox i nie w trybie wieloosobowym. Pakiet Minecon 2015 użyjemy za to wyłącznie w multiplayerze. Skomplikowane.

Jeśli o DLC mowa, to warto także spojrzeć w przyszłość - pakiet zawartości Halo trafi już na wszystkie platformy bez problemów, co oznacza również Nintendo Switch.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze