Skip to main content

Minecraft - światło: działanie, respawn potworów

Jak oświetlenie wpływa na rozgrywkę.

Światło to jest jedną z mechanik rozgrywki w Minecraft i wpływa na wiele rzeczy - jak szybkość uprawy czy widoczność. Od poziomu oświetlenia uzależniony jest także spawn, czyli odradzanie się potworów.

Wpierw musimy wyjaśnić, jak działa samo oświetlenie. Dla przykładu, jeśli umieścisz gdzieś pochodnię (1), roztacza ona światło o poziomie 14 punktów.

Po oddaleniu się o jeden blok, będzie to już moc na poziomie 13 punktów - i o jeden mniej za każdy kolejny blok. Jeśli oddalisz się 14 bloków od pochodni, jego światło w ogóle do ciebie nie dotrze.

Światło nie ma oczywiście jedynie wpływu na aspekty wizualne. Oddziałuje także na:

  • Wzrost roślin. Kwiaty i sadzonki wymagają światłą na poziomie 8 lub wyższego, by rosnąć, wysiane nasiona z kolei takiego o poziomie 9;
  • Respawn potworów. Wrogowie nie pojawią się, gdy w okolicy jest światło o poziomie 7 lub wyższym (czyli w promieniu 6 pól od pochodni);
  • Neutralne stworzenia. Te odrodzą się, gdy oświetlenie będzie na poziomie 9 lub wyższym;
  • Topienie się śniegu i lodu. Zostaną one stopione i zmienią się w wodę, jeśli znajdują się w pobliżu światła na poziomie 12 lub wyższym.

Prócz upraw, światło przydają się oczywiście wewnątrz bazy, by uniemożliwić wrogom odradzanie się. Jeśli umieścisz je w odległości 10 pól od siebie, żaden wróg nie będzie w stanie się tam pojawić.

Pamiętaj także o tym, że wysokość umiejscowienia źródła światła także ma znaczenie. Jeśli wspomniana pochodnia będzie dwa bloki nad ziemią, jej poziom światłą docierający do ziemi będzie o tyle słabszy.

Następnie: Minecraft - jak znaleźć lochy

Spis treści: Minecraft - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Minecraft - alchemia: podstawy

Zobacz także