Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Leszy z Wiedźmina grasuje w Bolkowie. Stoi tam nietypowa rzeźba

Stwora można nawet posłuchać.

Stojąca w Bolkowie rzeźba Leszego, czyli jednego z najbardziej charakterystycznych potworów z uniwersum Wiedźmina, zwróciła uwagę internautów. Najpierw zdjęcie rzeźby wykonał autor bloga podróżniczego, a później trafiło ono na Reddita.

Rzeźbę ustawiono w miejskim parku już w lipcu zeszłego roku, przy okazji odbywającego się wówczas na terenie miasta festiwalu Castle Party, czyli największej w Europie imprezy poświęconej muzyce i kulturze gotyckiej. Za nietypową inicjatywą stoi burmistrz Grzegorz Kucab, a twórcą figury jest artysta Dariusz Fluder.

Na „strażnika” parku najpierw zwrócił uwagę autor bloga podróżniczego „Nasze Gminy W Obiektywie”, a post zebrał ponad 300 reakcji. „Leszy zamieszkał w Bolkowie. Leszy (znany jest również jako Laskowiec, borowy, dziad leśny) - w wierzeniach słowiańskich pan i władca lasu i zwierząt w nim żyjących” - czytamy w opisie wiadomości. Następnie za sprawą internauty o pseudonimie Juturna101 zdjęcie trafiło na dział Reddita poświęcony marce Wiedźmin, gdzie inicjatywę z polskiego miasta doceniło ponad 270 użytkowników.

Warto dodać, że bolkowskiego Leszego można również... usłyszeć. Wraz z postawieniem rzeźby uruchomiono stronę internetową z krótkim słuchowiskiem, w którym istota opowiada o sobie i swojej misji obrony lasów przed zniszczeniem.

W samej grze Wiedźmin 3, z której zaczerpnięto wizerunek potwora, Leszy należy do rodzaju Reliktów. Geralt może zmierzyć się z istotami tego gatunku podczas swobodnej eksploracji świata gry lub w ramach kilku misji. Zwykle monstra są niezwykle wytrzymałe i mają wysoki poziom doświadczenia, pełniąc rolę mini-bossów.

Read this next