Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Krzesło z Ikei powoduje kłopoty z komputerem? Programista zauważył nietypowy problem

Niespodziewane wyniki „śledztwa”.

Czy popularny fotel biurkowy „Markus” ze sklepu Ikea może powodować problemy z działaniem komputera? Jak się okazuje jest to prawdopodobne, a głównym podejrzanym jest generowanie przez mebel wyładowań elektrostatycznych. Swoje „śledztwo” w poszukiwaniu przyczyny problemów opisał w mediach społecznościowych jeden z użytkowników fotela.

Sytuację zrelacjonował na portalu Mastodon niemiecki programista Felix Häcker. „Od kilku tygodniu miałem problem ze swoim monitorem. Co jakiś czas ekran robił się czarny na kilka sekund. Dzisiaj miałem tego dość i postanowiłem zbadać przyczynę. Zacząłem więc od wymiany wszystkich kabli, podpinania ekranu pod inne złącza i tak dalej. Nic nie pomogło” - pisze informatyk.

Jedyną poszlaką było to, że ekran z jakiegoś powodu gasł, gdy ruszałem swoim krzesłem. Podejrzewałem poluzowane złącze, ale nie. Potrząsałem kablami, ale wszystko było w porządku. Problem pojawiał się tylko, kiedy siadałem albo wstawałem z krzesła, chociaż krzesło nawet nie dotykało biurka” - tłumaczy dalej. Ostatecznie internauta postanowił wyszukać w internecie, czy fotel Markus powoduje problemy z monitorami i jak się okazało, nie on jedyny doświadczył takich anomalii.

Markus to jeden z najpopularniejszych produktów szwedzkiego producenta. Powstają o nim nawet memy

Według wątku na niemieckim forum Computer Base, po wspólnym poszukiwaniu problemu i wyeliminowaniu niemal wszystkich konwencjonalnych możliwości usterek, użytkownicy doszli do wniosku, że winnym jest fotel Markus. W niektórych środowiskach naturalne pocieranie o materiałowe poszycie fotela lub praca gazowej regulacji wysokości krzesła, może powodować wspomniane wyładowania elektrostatyczne, zakłócające pracę monitora lub wyjścia audio komputera.

Ostatecznie Häcker stwierdził, że nie wie jeszcze, jak rozwiąże problem. Zauważył jednak, że internauci ze wspomnianego forum zalecali między innymi... uziemienie fotela, zaczepiając o niego przewód i podpinając go do bolca masy w gniazdku elektrycznym. „Witamy w 2023 roku - twoje krzesło Markus nie jest kompatybilne z twoim ekranem” - podsumował serię postów programista.


Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?

Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.

Pobierz darmowy fragment i zamów książkę „Legendy gier wideo” w przedsprzedaży »

Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.

Dowiedz się więcej teraz »

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze