Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Jak zabezpieczyć komputer przed burzą: listwa antyprzepięciowa, UPS

I kiedy jednak warto odłączyć go od prądu.

Lato w Polsce to okres intensywnych burz z piorunami. Zjawisko to jest niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla sprzętu elektronicznego, który podatny jest na nagłe skoki napięć. Jak skutecznie zabezpieczać się przed burzą by ochronić swój komputer i kiedy lepiej jest po prostu go wyłączyć i przeczekać zagrożenie? Na te pytania odpowiadamy na niniejszej stronie.

Uwaga - poniższe porady warto stosować wyłącznie wtedy, gdy budynek ma odpowiednio zabezpieczoną instalację elektryczną. Mowa o ochronnikach klasy B (typ 1) i C (typ 2). Bez nich nawet najlepsza listwa antyprzepięciowa (ochronnik klasy D - typ 3) nic nie zdziała.

W pierwszej kolejności zaopatrz się w porządną listwę antyprzepięciową. Nie musisz oczywiście wydawać majątku na 4-gniazdkową listwę, ale też nie kupuj takiej z marketu za kilkanaście złotych. Dobrym kompromisem są urządzenia firmy ACAR - takie z mniejszą ilością gniazd znajdziesz poniżej 100 zł, a w dalszym ciągu oferują one najważniejsze zabezpieczenia w przypadku nagłego skoku napięcia.

Jak poznać działanie listwy antyprzepięciowej? Jeśli w trakcie użytkowania komputera czy grania na konsoli nagle się one wyłączą, będzie to znak, że nastąpiło przepięcie i listwa odcięła urządzenia od zasilania by je ochronić. Nie ochroni to co prawda rozpoczętej pracy (jeśli jej regularnie nie zapisujesz), lecz zapobiegnie uszkodzeniu komponentów - szczególnie pamięci RAM czy procesora, które są bardzo podatne na nawet niewielkie skoki napięć.

Miej jednak na uwadze, by odpowiednio podłączyć listwę do sieci. Nie łącz przez kilka przedłużaczy, a wepnij bezpośrednio do gniazda - oczywiście uziemionego. Pozwoli jej to pracować w prawidłowy sposób. Pamiętaj też, by jej nie przeciążać - praca pralki, lodówki, odkurzacza, piekarnika i mocnego peceta na jednym przedłużaczu to nie najlepszy pomysł.

Urządzenia firmy ACAR cechuje wysoka wydajność przy zachowaniu przyzwoitej ceny

Drugim urządzeniem, które powinieneś posiadać, jest awaryjne źródło zasilania, czyli UPS, do którego wepniesz wszystkie sprzęty, które chcesz chronić. Uruchamia się wtedy, gdy w sieci braknie zasilania - czy to w przypadku awarii u dostawcy czy właśnie na skutek burzy. UPS podtrzymuje pracę podpiętych do niego urządzeń.

Dobierając UPS musisz brać pod uwagę jego moc (wyrażona w Watach bądź Wolto-Amperach). Jeśli nie masz 100% pewności odnośnie zapotrzebowania urządzeń, które chcesz do niego podłączyć, warto wybrać model z nadwyżką 100-150W. Nie wpinaj do niego jednak urządzeń, które nie potrzebują ochrony - jak lodówka, piekarnik czy pralka. Jeśli braknie zasilania to nic im się nie stanie - a błyskawicznie rozładowałyby każdy UPS.

Pamiętaj też, że urządzenia tego typu nie pozwolą ci na wielogodzinną pracę. Zadaniem UPSa jest chwilowa ochrona, byś mógł na spokojnie skończyć pracę i wyłączyć urządzenia. Czas podtrzymania na ogół wyniesie nie więcej niż 10-15 minut - chyba, że zainwestujesz ogromne pieniądze.

Na koniec miej na uwadze jedną rzecz - żadne zabezpieczenia nie dadzą ci 100% ochrony przed burzą. Groźne nie są same uderzenia pioruna - gdyż szansa, że trafi w twój dom jest nikła - a towarzyszące im impulsy elektromagnetyczne. Przed nimi chronić mają wspomniane we wstępie ochronniki, lecz jeśli nie musisz mieć w danym momencie włączonego komputera (lub innego wrażliwego sprzętu) to odłącz go od sieci. Utrata kilku(nastu) tysięcy złotych dla kilku minut pracy nie jest tego warta.

Poprzednio: Jak zrobić zrzut ekranu: cały ekran i aktywne okno

Spis treści: Komputer bez tajemnic - poradnik użytkownika PC

Następnie: Plik wymiany, stronicowania: co to jest, czy warto go wyłączyć

Read this next