Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Horizon Zero Dawn - żyrafy: odkrywanie mapy

Jak wejść na żyrafa i odkryć mapę gry.

Żyraf to specyficzna maszyna, którą spotkasz w grze zaledwie w kilku miejscach. Nie jest agresywnie nastawiona, choć może zranić, jeśli wejdziesz wprost pod jej nogi. Nie można jej dominować, a przynajmniej nie takim sposobem, jaki przyzwyczaiła nas do tego gra. Można to zrobić tylko i wyłącznie na szczycie żyrafa.

Wspinaczka na żyrafa jest bardzo opłacalna, zwłaszcza w początkowych etapach gry. Na jego szczycie znajduje się bowiem gniazdo do dominacji, z którego jeśli skorzystasz, odkryjesz bardzo dużą część mapy z oznaczeniami najistotniejszych miejsc, osad, ognisk i kupców. Warto więc poświęcić chwilę na użycie tej maszyny.

Żyrafów na całej mapie jest pięć, a ich rozmieszczenie prezentujemy na poniższym obrazku. Samo dotarcie do tej wielkiej maszyny nie jest trudne, wszak podróżując po mapie na wierzchowcu możemy przecież uciec od większości złowrogo nastawionych maszyn. W tym przypadku nie zna to jednak egzaminu, gdyż zanim rozpoczniemy wspinaczkę, będzie trzeba oczyścić rejon.

Żyrafy w Horizon Zero Dawn.

Możesz także otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

Dzieje się to tak dlatego, gdyż żyraf nie stoi nigdy w miejscu. Ma swoją ścieżkę patrolową, której trzyma się bez względu na to, co dzieje się w jego pobliżu. Wskoczenie na jego pierwszy poziom jest możliwe tylko i wyłącznie z jednego lub dwóch miejsc w okolicy, które będziesz musiał odnaleźć po wyczyszczeniu zagrożenia.

Dopiero wtedy będziesz mógł przyjrzeć się ścieżce wędrówki żyrafa i rozejrzeć się po odpowiednim do oddania skoku miejscu. Za każdym razem, gdy dotrzesz do odpowiedniego obszaru, Aloy skwituje to zdaniem o właściwym do tego celu miejscu. Wówczas wystarczy poczekać na żyrafa i oddać skok w odpowiednim momencie.

Oczekiwanie na półce skalnej na podejście żyrafa. Spójrz na niego przez fokus, aby zobaczyć elementy, do których można się przyczepić.

Dla ułatwienia, nieco wcześniej, powinieneś także spojrzeć na maszynę przez fokusa, aby podświetlone zostały te fragmenty żyrafa, do których możesz się przyczepić. Pamiętaj, że o ile nie trafienie podczas skoku na pierwszy poziom maszyny nie musi skończyć się od razu śmiercią, to jednak odnóża stwora mogą cię poturbować, jeśli odpowiednio szybko się nie ewakuujesz.

Gdy jednak uda ci się już wskoczyć na pierwszy z dostępnych elementów, rozglądaj się za kolejnymi, po których powinieneś dotrzeć na samą górę. Uważaj jednak, gdyż Aloy - choć bardzo sprytna - może czasami nie trafić w konkretny element, głównie wskutek zbyt szybkiego naciśnięcia przycisku skoku. Może to poskutkować upadkiem z jeszcze większej wysokości.

Przeskakuj pomiędzy kolejnymi elementami, aż dotrzesz na szczyt żyrafa.

Nie musisz się jednak spieszyć. Rozejrzyj się dobrze i przeskakuj po kolejnych elementach z rozwagą. Na żyrafie jesteś relatywnie bezpieczny, o ile nie zauważy cię jakaś latająca maszyna. Nam nie zdarzyło się to jednak ani razu, więc możesz czuć się wtedy bezpieczny.


Spis treści: Horizon Zero Dawn - Poradnik, Solucja


Stopniowo wdrapuj się na górę. Każdy z żyrafów różni się nieco rozmieszczeniem punktów, do których możemy się przyczepiać, choć nie na tyle, żeby stanowiło to spektakularnie trudną zagadkę. Po wejściu na samą górę użyj przycisku interakcji, aby zdominować maszynę, odkrywając tym samym duży obszar mapy. Szybkie zejście z żyrafa gwarantują zaczepy umieszczone na skraju talerza, do których możemy przyczepić linę i szybko zjechać na poziom ziemi.

O autorze
Komentarze