Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

„Geo-blokowanie” wewnątrz Unii nie podoba się Komisji Europejskiej

Koniec tańszych kluczy?

Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie śledztwa, w którym celem są praktyki Valve i pięciu wydawców gier na PC, rzekomo ograniczające swobodę i opcje konsumentów.

Urzędnicy chcą sprawdzić, czy firmy te łamią postanowienia traktatów poprzez „geo-blokowanie”, czyli ograniczanie ofert i gwarantowanie innych cen w różnych krajach należących do Wspólnoty.

Unia przyjrzy się kluczom aktywującym na Steamie

Mowa o umowach, jakie Valve podpisało z pięcioma wydawcami: Bandai Namco, Capcom, Focus Home Interactive, Koch Media oraz ZeniMax Media.

Mówiąc dokładnie, w tym przypadku mowa o dostępie do wersji PC, innym w zależności od kraju, z jakiego loguje się użytkownik na Steamie. Komisja Europejska chce sprawdzić, czy konieczność aktywowania tytułów za pomocą kluczy dostępu nie służy właśnie „geo-blokowaniu”.

Dla przykładu, klucz kupiony w Polsce może kosztować mniej, ale nie posłuży do odblokowania gry w Wielkiej Brytanii lub w Niemczech, gdzie użytkownik zobaczy błąd.

Jak wyjaśnia Komisja Europejska:

Ujednolicenie cen na terenie całej Unii Europejskiej byłoby zapewne dobrym rozwiązaniem, ale dla strefy euro. Część krajów - jak właśnie Polska czy Cechy - otrzymuje niekiedy (choć bardzo rzadko) niższe ceny, ze względu na niższe zarobki. Obecne działania Komisji Europejskiej mogłyby ukrócić takie praktyki, ale na ostateczny werdykt przyjdzie zapewne poczekać.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.
Komentarze