Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Fortnite: Battle Royale - początek, lądowanie, jak przeżyć

Pierwsze kroki po rozpoczęciu rundy.

Początek naszej przygody na wyspie determinuje nasze dalsze poczynania i szanse na końcowy sukces. Źle rozegrany skutkuje szybkim zgonem lub niekorzystną sytuacją wyjściową do dalszych zmagań podczas gry. W tej części poradnika omówimy najważniejsze zagadnienia, kluczowe dla tej części.


Wyskoczenie z busa i miejsce lądowania

Na początku rozgrywki wszyscy gracze znajdują się w busie przelatującym nad wyspą. Od każdego zależy, kiedy zdecyduje się z niego wyskoczyć i gdzie przez to wyląduje. Duży odsetek graczy wyskakuje od razu po otworzeniu włazu. Dzięki temu szybciej znajdą się na ziemi i mają więcej czasu na przygotowania. Olbrzymim minusem takiego rozwiązania jest lądowanie w gęsto zaludnionych miejscach, gdzie już kilka sekund po lądowaniu musimy walczyć z przeciwnikiem.

Unikanie lądowania w największych miastach czyni początek gry trochę bezpieczniejszym.

Sytuacja jest jeszcze gorsza, jeżeli wrogom udało się wylądować przed nami i znaleźć broń, kiedy my jeszcze nie mamy swojej. Nie ma nic gorszego niż przychodzenie na strzelaninę z kilofem w ręce.

Z tego powodu rozsądnym wyjściem jest odczekanie, aż większość graczy wyskoczy z busa i skierowanie się w stronę mniej popularnej lokacji.

Wyskakując z busa możemy w ograniczonym zakresie kierować lotem swojej postaci i zbliżyć się do wymarzonego miejsca lądowania. W celu dotarcia do niego możemy zwiększyć swój zasięg lotu poprzez wcześniejsze rozłożenie lotni, która pozwoli nam dotrzeć dalej, jednocześnie spowalniając nasze spadanie.

Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie, gdyż jeżeli późno dotrzemy na ziemię, możemy spotkać wszystkich naszych przeciwników już uzbrojonych, a okoliczne budynki ogołocone z zasobów.

Chcąc przetrwać potrzebujemy broni, którą znajdziemy we wszelkiego typu budynkach. W związku z tym nie wybierajmy lasu czy pola jak miejsca lądowania, gdyż szanse na znalezienie potrzebnych przedmiotów znacznie maleją. Warto wybrać jakieś mniejsze miasteczko i wylądować na jego obrzeżach, nigdy w samym środku.

Lądowanie w centrum mogłoby uwikłać nas od razu w jakąś potyczkę, w dodatku bylibyśmy widocznym dla innych graczy celem.

Przemieszanie się wraz z sojusznikami czyni nas twardszym celem do zgryzienia.

Grając w trybie drużynowym najlepiej wylądować wspólnie, mniej więcej w jednym miejscu, razem z innymi członkami zespołu. Zwiększa to nasze szanse na przeżycie, zapewni wsparcie w ewentualnej potyczce i przyspieszy przeszukiwanie budynków.

Lądując w oddali od swoich musimy samemu zdobyć podstawowe wyposażenie, a następnie spróbować do nich dołączyć. Może być to często trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania.


Czego potrzebujemy, żeby przeżyć start; czego szukać na początku

Na początku rozgrywki staraj się zdobyć jak najwięcej przedmiotów, zbieraj wszystko co możesz unieść. Nie tylko zapewni to tobie większe możliwości ofensywne, ale także uniemożliwi przeciwnikowi skorzystanie z tego przeciw tobie.

Zbieraj każdą broń, ale także surowce znajdowane w skrzyniach czy otrzymywane z demolowania przedmiotów i ścian budynków. Przydadzą się one później do budowy umocnień i elementów przyspieszających poruszanie się po mapie np. schodów.

Możesz nosić ze sobą maksymalnie sześć sztuk wyposażenia, z czego jedną przez cały czas zajmuje kilof, inną warto przeznaczyć na apteczkę lub bandaże. Pozwala nam to mieć przez cały czas dostępne 4 sztuki broni, najlepiej każdą inną.

Najważniejszym uzbrojeniem które koniecznie trzeba zdobyć są shotgun i karabin snajperski. Pierwszy zapewni nam dostateczną siłę ognia w potyczkach na krótkim dystansie i wewnątrz budynków, snajperka pozwoli na eliminowanie celów ze znacznej odległości, często bez ryzyka odwetu ze strony przeciwnika.

Po zabicu wroga możemy zabrać należące do niego przedmioty.

Innymi bardzo przydatnymi przedmiotami są tarcze i środki medyczne. Można bez nich wygrać, jednak będzie to bardzo wymagające zadanie.Tarcze zapewniają nam ochronę przed obrażeniami, są jednorazowe i nie regenerują się, jednak dzięki nim przeciwnik nie będzie w stanie nas zabić jednym strzałem, co może nam dać czas niezbędny na reakcję. Występują w grze pod postacią mikstury, którą trzeba wypić, najlepiej natychmiast po jej zdobyciu.

Apteczki i bandaże umożliwiają regenerację utraconych punktów życia. Bandaże znajdujemy w skrzynkach w zestawach po pięć sztuk, gdzie każdy bandaż regeneruje 15 punktów życia. Apteczki natomiast przywracają ją na maksymalny poziom.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Fortnite

Android, iOS, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC, Mac, Nintendo Switch

Related topics
O autorze

Adam Thiem

Contributor

Komentarze