Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Fortnite: Battle Royale - burza, poruszanie się, apteczki i broń

Szczegółowe informacje na temat środka rozgrywki.

Po udanym rozpoczęciu gry i znalezieniu początkowego wyposażenia przejdziemy do środkowego fragmentu rozgrywki, kiedy na wyspie pozostanie kilkudziesięciu graczy, każdy z szansami na końcowy sukces. Abyśmy to my przetrwali jak najdłużej warto pamiętać o kilku zagadnieniach mniej istotnych na początku, które teraz nabiorą znaczenia.


Unikanie burzy

Żeby uniemożliwić graczom ciągłe chowanie się i unikanie konfrontacji, twórcy umieścili w grze mechanizm zwany Burzą. Polega on na ciągłym zmniejszaniu dostępnego pola bitwy wraz z upływem czasu. Jeżeli znajdziemy się po niewłaściwej stronie linii określającej granice Burzy, zaczniemy szybko odnosić obrażenia prowadzące do naszej śmierci.

W grze nie występują (jeszcze) działające pojazdy, nie ma więc możliwości szybkiej podróży w stronę bezpiecznego schronienia, a całą drogę musimy przebiec. Nie warto w tym czasie inicjować walki z innymi graczami, którzy też będą próbowali się schronić. Wygrana nic nam nie da, ekwipunku i tak nie zdążymy zabrać, a jeśli zostaniemy ranni podczas starcia, burza szybciej nas zabije.

Innym zagrożeniem czekającym przy granicy burzy będą inni gracze. Częstą strategią jest wśród nich szybkie dotarcie za bezpieczną linię i przygotowanie się do eliminacji nadchodzących wrogów, którzy będą próbowali dostać się w bezpieczne miejsce.

Burza jest niebezpieczna, równie łatwo zginąć od niej, jak od kul przeciwnika. Fioletowy obszar na mapie jest nią objęty.

Kolejną popularną strategią wykorzystywaną przez graczy jest próba dotarcia w sam środek bezpiecznego okręgu. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że przy kolejnym zmniejszeniu wolnego od burzy obszaru nie będziemy musieli zbyt daleko się poruszać. Potrafi to być zbawienne, gdyż daje nam więcej czasu na przygotowanie obrony przed naszymi przeciwnikami.


Poruszanie się po mapie

Sposób poruszania się po mapie może wymagać chwili na przyzwyczajenie się do niego, szczególnie dla graczy mających wcześniej styczność z PUBG. Wynika to z rozbudowanego systemu budowania, który możemy znaleźć we Fortnite.

Zamiast obchodzić górę czy wzgórze możemy w prosty i szybki sposób zbudować schody prowadzące na szczyt i z powrotem. Poza oszczędnością czasu i możliwością zaskoczenia przeciwnika zapewni nam to też przewagę wysokości i lepszą widoczność.

Jeżeli zauważymy gdzieś stertę leżących za ziemi opon, możemy z nich skorzystać, aby wzbić się w powietrze, wykonując skok na dachy pobliskich budowli lub uciec z celownika wroga.

Grając w trybie drużynowym równie ważna jest współpraca z towarzyszami, a poruszanie się samemu może skończyć się dla nas tragicznie, gdyż powaleni nie będziemy w stanie dotrzeć do towarzyszy, zajętych być może inną walką.


Korzystanie ze środków medycznych

Graczy na wyspie ląduje setka, zwycięzca może być tylko jeden. Czeka nas więc wiele starć, z których nierzadko wyjdziemy ranni. Bardzo ważne jest zatem posiadanie odpowiednich zapasów środków medycznych z których będziemy mogli w razie konieczności skorzystać.

W grze dostępne są bandaże i apteczki. Bandaże przywracają 15 punktów życia, apteczki zapełniają cały pasek. Dodatkowym minusem bandaży jest możliwość uzdrowienia do maksymalnie 75 (ze 100) punktów życia. Użycie środków medycznych nie jest też natychmiastowe, lecz zajmuje kilka sekund, przez które jesteśmy bezbronni i nie możemy się nawet poruszać.

Przed użyciem apteczek czy bandaży warto więc znaleźć bezpieczne schronienie lub robić to w pobliżu członków swojej drużyny, którzy obronią nas przed ewentualnym zagrożeniem.

Pijąc miksturę tarczy lepiej znajdować się w jakimś schronieniu, gdyż jesteśmy wtedy bezbronni.

Gdy nasze punkty życia spadną do zera, gra się dla nas skończy, chyba że gramy w trybie drużynowym. Wtedy mamy jeszcze czas, żeby poruszając się na czworakach dotrzeć do naszego sojusznika, który może postawić nas na nogi. Jednak jest to dla niego czasochłonne zajęcie, blokujące wykonywanie innych czynności, a przeciwnicy mogą nas w każdej chwili dobić, nieodwołalnie kończąc naszą rozgrywkę.

Jeżeli wszyscy członkowie drużyny wylądują na czworakach, jednocześnie umierają, gdyż nie ma nikogo, kto mógłby przywrócić ich do życia.


Dbaj o nową broń i amunicję

Nigdy nie przestawaj rozglądać się za lepszym arsenałem oraz kolejnymi nabojami. Nie ma nic gorszego niż wróg w celowniku snajperki w momencie, gdy zorientujemy się, że skończyły się nam do niej naboje.

Ważnym aspektem jest też wymiana posiadanych broni na lepsze egzemplarze. Broń każdego typu ma przypisaną kolorową „skalę rzadkości”. Im broń jest rzadsza, tym więcej obrażeń zadaje i ma mniejszy odrzut, jest więc po prostu lepsza.W grze występuje obecnie pięć różnych kolorów uzbrojenia.

  • Szara - broń zwykła (jednogwiazdkowa)
  • Zielona - broń niezwykła (dwugwiazdkowa)
  • Niebieska - broń rzadka (trzygwiazdkowa)
  • Purpurowa - broń epicka (czterogwiazdkowa)
  • Pomarańczowa - broń legendarna (pięciogwiazdkowa)

Oczywiście zwykłą broń będziemy spotykać znacznie częściej niż legendarną, jednak poszukiwanie może okazać się owocne i staniemy się posiadaczem jednej z najsilniejszych broni w grze.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze

Adam Thiem

Contributor

Komentarze