Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

F1 2021 - Recenzja: wyścigi na medal

Codemasters w formie.

Eurogamer.pl - Rekomendacja odznaka
Seria F1 nie zawodzi, jak co roku. Nowa edycja rozszerza formułę o tryb fabularny, będący naprawdę ciekawym dodatkiem - recenzja F1 2021.

Po przejęciu studia Codemasters przez EA wiele osób mogło mieć obawy o kierunek, który obierze kultowa seria. Na szczęście możemy być spokojni. F1 2021 to doskonała gra wyścigowa. Zachowuje atuty serii, rozszerza formułę o tryb fabularny, dopieszcza tryb Mój zespół i daje szansę poprowadzenia kariery kierowcy wraz ze znajomym w jednym zespole.

Największą nowością, którą chętnie chwalą się twórcy, jest tryb Droga do sławy. Przedstawia losy młodego, niezwykle zdolnego, ale i niedoświadczonego kierowcy Aidena Jacksona, który właśnie rozpoczyna swój pierwszy sezon w F1. Dołącza do zespołu z weteranem u schyłku sportowej kariery Casperem Akkermanem, który nie jest do końca zadowolony z doboru nowego partnera.

Opowiedziana historia jest prosta i oparta o utarty schemat rywalizacji młodości z doświadczeniem. Mimo przewidywalności, opowieść jest wystarczająco angażująca, aby poczuć powiew świeżości i mieć większą motywację do przejeżdżania kolejnych okrążeń.

Po każdym wyścigu udzielamy krótkich wywiadów

Szkoda, że twórcy nie postarali się bardziej urozmaicić rozgrywki trybie fabularnym. Każdy z 16 rozdziałów to jeden wyścig, do którego dołączamy najczęściej w połowie lub pod koniec mistrzostw, a naszym zadaniem jest po prostu zdobycie wyznaczonej pozycji.

Rozczarowuje brak różnorodności w powierzonych zadaniach - w szczególności w grze, która posiada wiele gotowych rozwiązań tego typu w innych trybach. W Drodze do sławy nie ma sesji treningowych, kwalifikacji, wyzwań czasowych czy innych celów, które byłyby czymś innym niż dojechanie do mety.

Drugą nowością, choć nieco mniejszą, jest opcja rozegrania kariery wraz ze znajomym jako drugim kierowcą w zespole. Tylko od nas zależy czy będziemy współpracować, czy rywalizować. Szkoda, że tryb działa wyłącznie online i nie wspiera gry lokalnej, więc nie zagramy z przyjacielem na podzielonym ekranie.

Zobacz na YouTube

W F1 2021 w zwykłym trybie Kariery rozpoczniemy przygodę kierowcy od Formuły 2 w pełnym wymiarze 12 wyścigów. Oczywiście, gracze, którzy od razu chcą ścigać się z najlepszymi, mogą pominąć niższą ligę i od razu rozpocząć rywalizację z Lewisem Hamiltonem czy Maxem Verstappenem.

W ręce gracza twórcy oddali również możliwość rozegrania Grand Prix zgodnie z terminarzem prawdziwych wyścigów oraz aktualną tabelą kierowców. Drobiazg, ale fani z pewnością docenią szansę równoległego ścigania się ze swoimi idolami.

Najciekawszym i najbardziej rozbudowanym trybem jest Mój zespół. Podobnie jak w poprzedniej części wcielamy się nie tylko w kierowcę, ale również właściciela nowego zespołu, który stawia pierwsze kroki w królowej motorsportu.

W trakcie wyścigu mogą wystąpić dynamiczne warunki pogodowe

Z racji zajmowanego stanowiska wyścigi na torach z całego świata to tylko wierzchołek odpowiedzialności. Na naszych barkach spoczywa podpisywanie kontraktów sponsorskich, ustalanie terminarza prac i imprez zespołu oraz decydowanie o kierunku rozwoju bolidu. Gratka dla fanów Formuły 1.

Twórcy nie zapomnieli o rozgrywkach wieloosobowych, choć w tej materii zmieniło się niewiele. Wciąż rozgrywamy wyścigi towarzyskie, ligowe lub rankingowe, dzięki którym pniemy się w klasyfikacji.

Brakuje natomiast przejrzystych i czytelnych poradników, które wytłumaczyłyby działanie wielu, niekoniecznie oczywistych, mechanizmów. F1 posiada bardzo złożone reguły, więc osoby, które nie znają niuansów wyścigowych, mogą czuć się zagubione. Zwięzłe, kilkuzdaniowe i trudne do znalezienia opisy to za mało, aby początkujący gracze w pełni odnaleźli się w zawiłym świecie Formuły 1.

Najważniejsze jest jednak to, że model jazdy wciąż zachwyca i oferuje świetne wrażenia, szczególnie przy wielkich prędkościach. Dzięki niemu rozgrywka angażuje od początku, nawet gdy gramy z użyciem kontrolera bez pełnego zestawu asyst i pomocy. Poziom wyzwania można bezproblemowo dostosować do własnych preferencji.

Przed każdym startem ustalamy strategię na wyścig

Od strony technicznej grze nie można wiele zarzucić. Produkcja działa stabilnie, nie trafiliśmy na istotne błędy. Warto natomiast wspomnieć o wsparciu 120 klatek na sekundę na PS5 i Xbox Series X. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim ekranie, który zapewni szybkie odświeżanie oraz liczyć się z ograniczeniami graficznymi. Nam bardziej odpowiadał tryb 60 klatek, oferując zarówno płynność, jak i wysoki poziom jakości obrazu.

F1 2021 to doskonałe wyścigi, które w swojej kategorii nie mają sobie równych. Wrażenia z jazdy są fantastyczne i ucieszą zarówno początkujących kierowców, jak i weteranów serii. Mamy nadzieję, że w przyszłości twórcy urozmaicą tryb fabularny, który ma znacznie większy potencjał niż to, co zobaczyliśmy w tegorocznej odsłonie.

Plusy: Minusy:
  • doskonały model jazdy
  • ciekawy pomysł na tryb Droga do sławy
  • zawody zgodne z faktycznym terminarzem F1
  • tryb 120 FPS na nowej generacji konsol
  • możliwość rozegrania kooperacyjnej kariery
  • niewykorzystany potencjał trybu fabularnego
  • brak porządnych samouczków

Platforma: PC, PS5, Xbox Series X/S, PS4, Xbox One - Premiera: 13 lipca 2021 - Wersja językowa: polska (napisy) - Rodzaj: symulator, wyścigowa - Dystrybucja: cyfrowa, pudełkowa - Cena: od 220 zł - Producent: Codemasters - Wydawca: EA - Wydawca PL: EA Polska

Recenzja gry F1 2021 została przygotowana na podstawie egzemplarza dostarczonego nieodpłatnie przez wydawcę.

Read this next