Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ahsoka - kim jest wielki admirał Thrawn

Co wiemy o głównym antagoniście.

Głównym antagonistą serialu „Ahsoka” jest wielki admirał Thrawn. Choć jest to pierwsza produkcja aktorska, w której pojawił się ten bohater, to jego obecność w uniwersum Gwiezdnych Wojen sięga wielu lat wstecz. W tym miejscu poznasz historię admirała Thrawna.


Pełne imię Thrawna brzmi Mitth'raw'nuruodo. Jest on przedstawicielem rasy Chissów. To genialny strateg, wyznający szczególną zasadę: aby pokonać wroga, należy dobrze poznać nie tylko jego plany, ale też kulturę, zwyczaje, religię czy motywacje. To pozwoli w pełni zrozumieć przeciwnika i zyskać nad nim przewagę. Dzięki stosowaniu tej reguły stał się jednym z najgroźniejszych i najskuteczniejszych dowódców Imperium.

Przed powstaniem Imperium służył jako komandor chissańskiej floty. Jej reguły zabraniały niesprowokowanego ataku na cudzą flotę, nawet w obliczu zagrożenia z jej strony. Thrawn, działając w interesie swojego ludu, nagiął zasady, za co został wyrzucony z floty. Szansę na dalszą karierę wojskową dostrzegł w rodzącym się właśnie Imperium.

Thrawn, dzięki swoim zdolnościom, szybko piął się po szczeblach wojskowej kariery, zyskując rangę wielkiego admirała. Podjął on walkę z rebeliantami w sektorze Lothal, dowodzonymi przez Herę Syndullę. Wydarzenia te zostały ukazane w serialu animowanym „Rebelianci”. To właśnie tam przedstawieni zostali bohaterowie znani z „Ahsoki” - Hera, Sabine oraz Ezra.

„Ahsoka” kontynuuje historię Thrawna z „Rebeliantów”.

Thrawna poznaliśmy dopiero w 3. sezonie „Rebeliantów”. W finale serialu on i Ezra zniknęli w tajemniczych okolicznościach, a na wyjaśnienie tego wątku musieliśmy poczekać aż do premiery „Ahsoki”. Co ciekawe, zarówno w wersji animowanej, jak i aktorskiej, w rolę Thrawna wciela się Lars Mikkelsen.

Historia postaci Thrawna sięga jednak dalej, niż serial animowany. Postać tę stworzył pisarz Timothy Zahn już w 1991 roku, na potrzeby gwiezdnowojennej powieści „Dziedzic Imperium”. W latach dziewięćdziesiątych Zahn napisał łącznie pięć powieści o Thrawnie. Wchodzą one w skład Legend, czyli niefilmowych dzieł ze świata Gwiezdnych Wojen, powstałych przed 2014 rokiem. Legendy są obecnie niekanoniczne i stanowią swego rodzaju alternatywne uniwersum.

Przywrócenie Thrawna do Kanonu miało miejsce w 2016 roku, wraz z jego debiutem w „Rebeliantach”. W 2017 roku ukazała się też pierwsza część nowej trylogii powieściowej „Thrawn” autorstwa Timothy'ego Zahna, opowiadająca o losach wiceadmirała w szeregach Imperium. Zahn jest również autorem trylogii „Dynastia Thrawna”, której akcja ma miejsce przed powstaniem Imperium.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Ahsoka

TV show

Related topics
O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze