Skip to main content

Zatrzymano osoby podejrzane o atak hakerski na Microsoft, Nvidię i Ubisoft

Członkowie grupy Lapsus$.

Policja w Londynie zatrzymała siedem osób, które są podejrzane o niedawną serię ataków hakerskich na Microsoft, Nvidię i Ubisoft.

Mowa o członkach grupy Lapsus$, która włamała się także na serwery Samsunga i Okta. Jednym z liderów zespołu cyberprzestępców jest 16-latek z Anglii - chłopiec przez lata działalności miał zebrać 14 milionów dolarów.

- Siedem osób pomiędzy 16. a 21. rokiem życia zostało zatrzymanych w związku ze śledztwem dotyczącym grupy hakerskiej. Wszyscy zostali zwolnieni z aresztu pod nadzorem. Nasze dochodzenie nadal trwa - oznajmili przedstawiciele londyńskiej policji, cytowani przez BBC.

Wśród zaatakowanych firm jest Microsoft

Wspomnianego 16-latka miano zidentyfikować po tym, jak inny haker opublikował dane nastolatka w sieci. Stróże prawa nie chcieli jednak potwierdzić, czy młodzieniec jest wśród zatrzymanych, choć jest to wysoce prawdopodobne.

Ojciec chłopaka w rozmowie z BBC stwierdził, że nie wiedział o działalności syna, który cierpi na autyzm. - Nigdy nie mówił o hakowaniu, ale jest bardzo dobry w komputerach i spędza przy nich dużo czasu. Zawsze myślałem, że gra w gry - mówi mężczyzna.

Z oświadczenia Microsoftu, który padł ofiarą grupy Lapsus$, wynika, że celem przestępców nie było wymuszenie okupu, a jedynie kradzież danych i sianie chaosu.

Zobacz także