Skip to main content

Uncharted znika z kin na Filipinach. Wszystko z powodu mapy

Wystarczyło kilka kresek.

Filipiny są kolejnym po Wietnamie krajem usuwającym z kin film „Uncharted”. Winne są kreski na mapie Morza Południowochińskiego, wyświetlane na ekranie przez około dwie sekundy.

Problem polega na tym, że dwa wymienione kraje – a także Tajwan, Brunei, Malezja, Japonia i Chiny – zapewniają, że prezentowany obszar lub jego część należy do nich. Tymczasem twórcy ekranizacji gier akcji zaprezentowali wersję zgodną z chińskimi postulatami.

Konflikt jest na tyle długowieczny, że symbole otrzymały nawet własną nazwę: „linia dziewięciu kresek”. To te białe linie z kropką w środku, widoczne na klatce obrazu z filmu, poniżej:

Diabeł tkwi w szczegółach

Jak można się domyślać, przyczyną sporu o obszar Morza Południowochińskiego są głównie zlokalizowane pod jego dnem bogate złoża ropy naftowej i gazu.

Film został usunięty, ponieważ zawiera sceny „sprzeczne z interesem narodowym”zapewnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych Filipin w komunikacie dla telewizji CNN.

Problem nie jest nowością także w filmowym kontekście. W 2019 roku wytwórnia Dreamworks została zmuszona do zdjęcia filmu „O Yeti!” z kinie, także w powodu niepozornych kresek.

Zobacz także