Skip to main content

Twórca Five Nights at Freddy's opuszcza branżę - w tle kontrowersje polityczne

Scott Cawthon chce zająć się rodziną.

Scott Cawthon - twórca popularnej serii horrorów Five Nights at Freddy's - ogłosił, że opuszcza branżę gier wideo i jest zainteresowany przekazaniem opieki nad cyklem innym twórcom.

„Miałem szczęśliwą, satysfakcjonującą i bogatą karierę. Okazano mi wielką życzliwość i sam też starałem się tak zachowywać. Próbowałem tworzyć dobre gry (można dyskutować) i byłem świadkiem narodzin najbardziej utalentowanej i kreatywnej społeczności” - napisał deweloper.

Kto dokończy Five Nights at Freddy's: Security Breach?Zobacz na YouTube

„Ale teraz, w siódmą rocznicę pierwszego trailera, gdy zdaję sobie sprawę, że miałem wtedy 30-kilka lat, a teraz dobijam do 40-kilku, dochodzę do wniosku, że brakuje mi rzeczy, na których koncentrowałem się zanim FNAF stało się takim sukcesem” - dodaje.

Cawthon wyjaśnia, że w drodze jest jego szóste dziecko, więc mężczyzna chce skupić się właśnie na rodzinie i prosi społeczność o uszanowanie decyzji.

„Czy to koniec FNAF? Nie. Po prostu kto inny będzie ostatecznie zarządzał serią. Ktoś, kogo wybiorę i komu ufam. Musimy poczekać, co z tego wyniknie” - czytamy w oświadczeniu.

Miłe zwierzaki, nic złego stać się nie może

Nie bez znaczenia może być fakt, że deweloper w ubiegłym tygodniu spotkał się ze sporą falą krytyki po tym, jak dokumenty finansowe ujawniły, że przekazywał donacje na kampanie wyborcze polityków w USA. Na liście znaleźli się przedstawiciele całego politycznego spektrum, ale uwagę zwrócili kontrowersyjni Republikanie, jak Donald Trump oraz Mitch McConnell.

„Jestem Republikaninem. Jestem katolikiem. Jestem pro-life. Wierzę w Boga” - napisał wtedy Cawthon w serwisie Reddit. „Wierzę w równość, w naukę, w zdrowy rozsądek. Wszystkie te rzeczy mogą egzystować wspólnie. To nie są przeprosiny czy obietnica zmiany, zawsze taki byłem”.

Od czasu publikacji tej wiadomości nastroje wydają się jednak zmieniać i społeczność fanów Five Nights at Freddy's wyraża głośne poparcie dla dewelopera. Hashtag #ThankYouScott jest obecnie jednym z najpopularniejszych na Twitterze w Stanach Zjednoczonych.

Pewnym problemem może być fakt, że trwają obecnie prace nad całkiem nową odsłoną serii, Five Nights at Freddy's: Security Breach. Gra ma ukazać się w tym roku, lecz nie jest obecnie jasne, kto dokończy tytuł.

Zobacz także