Skip to main content

Trójwymiarowe Omniverse od Nvidii dostępne dla twórców

Wirtualna praca.

Omniverse - wirtualna przestrzeń służąca do tworzenia treści - została udostępniona dla wszystkich użytkowników Nvidia Studio z kartami graficznymi RTX.

Rozszerzenie dostępu ogłoszono na konferencji przed targami CES. Otwarte testy beta Omniverse rozpoczęto rok temu, co przełożyło się podobno na 100 tys. pobrań aplikacji.

Całość przeznaczona jest głównie dla grafików, lecz plasuje Nvidię wśród liderów technologii tak zwanych „metaverse”, które błyskawicznie nabierają obecnie na znaczeniu, choćby przez inwestycje firmy Facebook.

Zobacz na YouTube

Koncept rzeczywistości wirtualnej w ramach takich uniwersów wyrasta na popularny trend. Facebook jest tak zaangażowany w pomysł, że zmienił nazwę firmy na Meta, a Microsoft szykuje podobne rozwiązania na Xboksy.

Pomysł przypomina nieco aplikację PlayStation Home w połączeniu z filmem „Ready Player One”. Mowa o umieszczeniu użytkowników wewnątrz świata za pomocą technologii VR i AR, gdzie zajmiemy się nie tylko graniem, ale także pracą - czy wydawaniem pieniędzy.

W przypadku Nvidia Omniverse mowa głównie o tym drugim składniku, a więc tworzeniu modeli trójwymiarowych i innych elementów grafiki, umożliwiając choćby wspólne prace kilku osób, a następnie przenoszenie ich do innych światów.

Zobacz także