Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Tencent utrudni Chińczykom dostęp do zagranicznych gier

Firma dostosowuje się do wytycznych władz.

Tencent zapowiedział działania, które utrudnią Chińczykom dostęp do zagranicznych i nie zatwierdzonych przez rząd produkcji.

Najpierw należy wyjaśnić sytuację w Chinach. Tamtejsi gracze mogą toczyć zmagania tylko w tytułach licencjonowanych przez władze. Pozostałe gry nie są technicznie zablokowane, ale prędkość internetu w Państwie Środka jest zbyt niska, by umożliwić zabawę.

Wielu Chińczyków obchodzi wspomniane ograniczenie z pomocą specjalnego oprogramowania, które przyspiesza połączenie sieciowe. Sposobem działania przypomina nieco VPN, czyli narzędzia do oszukiwania serwerów, że łączymy się z innego kraju.

W 2018 roku Tencent wydał podobną aplikację, która dostępna jest zarówno na PC, jak i urządzeniach mobilnych. Teraz firma ogłosiła - o czym pisze Reuters - że 31 maja opublikuje aktualizację, w wyniku której użytkownicy zwiększą prędkość internetu tylko w grach oficjalnie funkcjonujących w Chinach i zatwierdzonych przez władze.

Użytkownicy z Chin mają problem, by pograć w GTA 5

Zmiana to oczywiście duży problem dla chińskich graczy, którzy wykorzystywali oprogramowanie, by móc bawić się w tytuły z serii GTA czy Animal Crossing.

Restrykcję odczują również twórcy - tego typu aplikacje zaczęły pełnić rolę szarej strefy, umożliwiając zagranicznym deweloperom dotarcie z grami do użytkowników z Chin. Tamtejsi internauci są oczywiście zawiedzeni działaniami Tencentu, choć nie zaskoczeni.

Podobne oprogramowanie oferują też inne firmy, w tym NetEase, ale niewykluczone, że niedługo też zostaną ograniczone. Przypomnijmy również, że niedawno chińskie władze po kilku miesiącach przerwy wznowiły proces zatwierdzania zachodnich tytułów.

O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze