Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Tell Me Why - premiera i najważniejsze informacje

Fabuła, wydarzenia, bohaterowie.

Tell Me Why to nowy projekt studia Dontnod Entertainment, które zasłynęło przede wszystkim serią Life is Strange. Twórcy pozostają w gatunku, w którym czują się najlepiej, czyli epizodycznych przygodówkach.

Głównymi bohaterami są bliźniaki Tyler i Alyson. Niezwykła więź rodzeństwa pomoże graczowi odkryć tajemnice ich trudnego dzieciństwa.

Po zapowiedzi produkcji o grze zrobiło się głośno głównie dlatego, że jedna z postaci jest transpłciowa.

  • Premiera: 2020
  • Platforma: PC, Xbox One
  • Wersja językowa: brak informacji
  • Producent: Dontnod Entertainment
  • Wydawca: Xbox Game Studios
  • Wydawca PL: nieznany

Data premiery i epizody

Tell Me Why nie ma jeszcze wyznaczonej daty premiery, choć ma trafić na rynek w wakacje 2020 roku. Jak wszystkie gry wydawane przez Xbox Game Studios, tytuł zmierza na PC i Xbox One.

Historię podzielono na trzy epizody, które zadebiutują w pewnych odstępach czasowych, choć wszystkie w okresie wakacyjnym, więc cała historia powinna zakończyć się najdalej kilka miesięcy po premierze. Szczegóły nie są jeszcze znane.


Fabuła i bohaterowie

Tell Me Why opowiada historię bliźniaków - Alyson i Tylera - którzy spotykają się po dziesięciu latach rozłąki i powracają do swojego rodzinnego domu w małym miasteczku na Alasce, by znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania, dotyczące dramatycznej przeszłości.

W dzieciństwie Alyson i Tyler doświadczyli bowiem traumatycznych wydarzeń, które w znaczący sposób wpłynęły na to, jakimi stali się ludźmi. Szczególnie istotny jest wątek Tylera, który jest transseksualnym mężczyzną, co oznacza, że w dzieciństwie był dziewczynką.

Historia obraca się w okół szczególnej, nadprzyrodzonej więzi, jaka łączy rodzeństwo. Bliźniaki dzielą uczucia, przemyślenia oraz wspomnienia. To połączenie wpływa na główny mechanizm gry.

Tell Me Why to pierwsza wysokobudżetowa gra, w której głównym bohaterem jest osoba transpłciowa. Twórcy chcą w autentyczny sposób zaprezentować przemyślenia i przemianę postaci, dlatego w tym celu współpracują z wieloma organizacjami i grupami wsparcia, zajmującymi się osobami LGBTQ. Tylerowi głosu udzielił transseksualny aktor, August Black.

Deweloperzy zaznaczają jednak, że decyzja o umieszczeniu w grze osoby po zmianie płci nie była wymuszona, a na początkowym etapie prac nie była wręcz planowana. Teraz to podobno jednak wielowymiarowa, „pełna” postać, która wzbudzi w graczach empatię.


Rozgrywka

Gameplay w Tell Me Why przypomina Life is Strange oraz inne podobne przygodówki epizodyczne. Eksplorujemy miasteczko Delos Crossing, rozmawiamy z mieszkańcami i wchodzimy w interakcje z różnymi obiektami. Wszystko po to, by zacieśnić rodzinną więź Alyson i Tylera oraz rozwiązać zagadkę przeszłości. Rodzeństwem kierujemy na zmianę.

Bohaterowie przeżywają dawne wspomnienia i dzielą się nimi. W niektórych przypadkach Alyson i Tyler mają inne wyobrażenia o wydarzeniach z przeszłości, a zadaniem gracza jest wybranie wiarygodniejszej wersji - lub zwyczajnie tej, którą chce dalej eksplorować.

Podjęte decyzje kształtują historię i wpływają na finał. Pozwala to na wielokrotne ukończenie gry z różnymi rezultatami.

O autorze

Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Komentarze