Skip to main content

Steam Deck pozwala zainstalować Windowsa

Wydano sterowniki.

Valve przypomina, że Steam Deck to nie konsola, a przenośny komputer. Wydano więc pakiet sterowników, ułatwiających instalację i usprawniających działania Windowsa na urządzeniu.

Sprzęt domyślnie bazuje na autorskim systemie operacyjnym opartym na Linuksie, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować własne oprogramowanie.

„Tym z was, którzy chcą zainstalować system Windows, potrzebne będą dodatkowe sterowniki, by jak najlepiej korzystało wam się z urządzenia” - czytamy w komunikacie.

Zobacz na YouTube

Obecnie Steam Deck ma jeszcze kilka ograniczeń, jeśli zdecydujemy się na takie posunięcie. Co najważniejsze, nie działa podwójny rozruch, więc skorzystamy albo ze SteamOS, albo z Windowsa - nie z obu jednocześnie.

Na razie możecie też zainstalować tylko Windows 10. Windows 11 wymaga nowego BIOS-u (obsługującego fTPM), nad którym prace jeszcze trwają i który zostanie wydany wkrótce” - dodano.

Co więcej, sterowniki obejmują obecnie GPU, Wi-Fi i Bluetooth. Oprogramowanie dla dźwięku nadal powstaje, więc obecnie działa tylko pośrednio - przez USB-C lub właśnie Bluetooth.

Zobacz także