Skip to main content

RTX 3090 Ti w sprzedaży. Nvidia prezentuje bestię za 11 tys. zł

Zasilacze zapłaczą.

Nvidia ujawniła szczegóły i jednocześnie rozpoczęła sprzedaż karty graficznej RTX 3090 Ti. Sugerowana cena detaliczna modeli od zewnętrznych producentów plasuje się na poziomie około 11 tysięcy złotych.

Tyle żąda na przykład firma KFA2 za wydanie GeForce RTX 3090 Ti EX Gamer, a także Palit i Gainward za swoje odsłony produktu. Na niektóre rewizje trzeba będzie poczekać do kwietnia.

Oczywiście, mowa tylko o sugerowanych liczbach. Kwestia cen kart graficznych obecnie się stabilizuje, lecz faktyczne kwoty zakupu - o dostępności nie wspominając - będzie kształtował rynek. Swoje odsłony szykują wszyscy popularni producenci, w tym także Asus, Gigabyte, EVGA i tak dalej.

Zobacz na YouTube

Jeśli o możliwościach sprzętu mowa, otrzymamy „rekordową” liczbę 10 752 rdzeni CUDA, zapewniających 78 TFLOPS mocy w ray tracingu, 40 TFLOPS w obliczaniu shaderów i 320 TFLOPS w operacjach sztucznej inteligencji.

Do tego 24 GB szybkiej (21 Gb/s) pamięci GDDR6X, zapewniającej przepustowość na poziomie 1 TB/s. Wszystko to ma zapewnić moc o 60 procent większą niż RTX 2080 Ti oraz o 55 proc. większą nić Titan RTX. Nvidia przytomnie nie wspomina o bazowym RTX 3090, ponieważ pierwsze testy wskazują, że tutaj przyrosty są już znacznie mniejsze.

Ponieważ maksymalna moc układu została zwiększona do 450 W, sprzęt wyposażono w nowe, 12-pinowe złącze zasilania PCI-E 5.0, które umożliwia pobór większej mocy. Producencie planują już także adaptery 3x 8 pinów w ramach alternatywy.

Zobacz także