Skip to main content

Rosjanie zapłacą więcej za Factorio. Cena wzrosła nagle do 800 zł

Kwotę później obniżono, ale wciąż jest wyższa niż na początku.

Deweloperzy Factorio niespodziewanie podnieśli cenę gry dla użytkowników Steama w Rosji. Koszt zakupu niezależnego tytułu wzrósł z ok. 40 zł do ponad 800 zł. Spowodowało to napływ negatywnych recenzji gry, ale najwidoczniej doszło do pomyłki i cenę obniżono. Studio nie skomentowało sprawy.

Jak informuje serwis PC Gamer, początkowa cena produkcji wynosiła 520 rubli. W zeszły czwartek twórcy podnieśli ją do aż 10 tys. rubli. Niektórzy gracze przewidywali, że deweloperzy wpisali o jedno zero za dużo, a cena miała wzrosnąć tylko do tysiąca rubli (ok. 80 zł).

Wielu rosyjskich graczy odebrało to jednak jako „karę” w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. Warto dodać, że twórcy gry - podchodzący z Czech Wube Software - wielokrotnie otwarcie zachęcali do wspierania Ukrainy, porównując aktualny konflikt do inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku.

- Nie rozumiem, czemu zwykli gracze muszą płacić więcej z powodu poglądów politycznych deweloperów. To jakby powiedzieli: „Hej, jesteś z Rosji? To zapłacisz za nasz produkt 20 razy więcej”. Dla mnie to rasizm - napisał jeden z użytkowników Steama, mając zapewne na myśli ksenofobię.

Pojawiło się wiele innych, negatywnych opinii o grze w podobnym tonie, a ocena gry spadła z „Przytłaczająco pozytywnej” do „Mieszanej”. Niemniej, wygląda na to, że faktycznie doszło do pomyłki i zgodnie z przewidywaniami niektórych graczy, na następny dzień cena spadła do tysiąca rubli. Chociaż koszt gry wzrósł dwukrotnie, to gracze w Rosji wciąż zapłacą za tytuł mniej niż chociażby klienci z USA, gdzie cena Factorio wynosi 30 dolarów (ok. 140 zł).

Zobacz także