Skip to main content

Praprzodek Counter-Strike’a otrzymał nowe wydanie

Action Quake.

Zanim Minh „Gooseman” Le zabrał się w latach 90. za tworzenie Counter-Strike'a, pracował nad innym modem, który położył podwaliny pod popularną do dzisiaj produkcję. Teraz Action Quake - o tym projekcie mowa - otrzymał nowe wydanie na Steamie, pod nazwą AQtion.

Właśnie w listopadzie 1998 roku Le oraz zespół A-Team wydali modyfikację Action Quake 2, spopularyzowaną wkrótce później przez samo id Software w kompilacji Netpack 1. Serwery pozostają aktywne do dzisiaj.

AQ2 to nadal strzelanka na małych arenach, jeszcze bez podkładania bomb. Widać już jednak elementy, które trafią później do Counter-Strike ze zdwojoną siłą. Mowa o większym nacisku na realizm niż bazowy Quake, z współczesnym uzbrojeniem na czele.

Całość była inspirowana filmami akcji. Nie brakuje ciekawostek, które do CS-a nie trafiły. Mowa między innymi o bandażowaniu ran, czy lokalizowanych obrażeniach - złamana noga spowalniała postać.

Teraz na Steamie wydano odświeżoną odsłonę - AQtion, dostępną za damo. Założenia są niemal identyczne, choć oprawa graficzna otrzymała komiksowy filtr. „Ten dynamiczny, nieoczekiwany prequel to sieciowa, drużynowa strzelanka, korzystająca z realistycznych broni” - czytamy w opisie.

Przeniesiono ponad 600 stworzonych przez społeczność map. Do tego trzy klasyczne tryby rozgrywki (deathmatch, drużynowy deathmatch, przejmowanie flag), czy też skórki postaci.

Zobacz także