Skip to main content

Powstaje gra na podstawie powieści Jacka Dukaja. Pisarz zakłada własne studio

Starość aksolotla doczeka się adaptacji.

Jacek Dukaj wkracza na rynek gier. Znany polski pisarz poinformował o założeniu Nolensum - studia, które zajmie się przygotowaniem produkcji na podstawie twórczości autora.

Pierwszym projektem jest Hardware Dreams na podstawie książki „Starość aksolotla”. Akcję oryginału osadzono w świecie, w którym większość ludzkości zginęła w wyniku tajemniczego promieniowania. Nieliczni ocalali przenieśli umysły do maszyn i starają się na nowo odnaleźć człowieczeństwo.

Szczegóły nie są znane - nie wiadomo więc jaką formułę przyjmie tytuł. Deweloperzy chcą jednak skupić się na „jakości wykonania i głębokości” fikcyjnego uniwersum. Reżyserem jest Maciej Jackiewicz, który w przeszłości był dyrektorem artystycznym i pracował nad animacjami do takich pozycji, jak Wiedźmin 3 czy Cyberpunk 2077.

- Hardware Dreams wyróżnia uniwersalność i skalowalność. Jej akcja toczy się w Tokio, a post-apokaliptyczna wizja życia w sieci komputerowej z pewnością zyska uwagę odbiorców na całym świecie - przekonuje Marcin Kobylecki, producent kreatywny. W powstawanie gry zaangażowany jest sam Dukaj.

Pierwsza grafika koncepcyjna z Hardware Dreams

Warto zaznaczyć, że „Starość aksolotla” doczekała się już dwóch, osadzonych w świecie powieści, seriali od Netflixa - belgijskiego „Kierunek: Noc” oraz tureckiego „Yakamoz S-245”.

Co ciekawe, nazwa studia pochodzi z innego dzieła Dukaja - wydanej w 2010 roku „Unii oporu”. W książce pojawił się termin „nolensum”, które określa sytuację, kiedy cywilizacja jest na tyle zaawansowana, że musi sztucznie tworzyć własne cele. Według pisarza, pionierami zjawiska są autorzy gier.

Nolensum chce zajmować się jednak nie tylko wirtualną rozrywką, ale również innymi projektami audiowizualnymi i interaktywnymi. Wspomina się między innymi o NFT, kryptowalutach i metaverse. Aktualnie trwa rozbudowa zespołu.

Zobacz także