Skip to main content

Portal with RTX nie podbił Steama. Gra zbiera mieszane oceny

Pojawiły sie problemy.

Wczoraj - 8 grudnia - na Steamie zadebiutował Portal with RTX, a więc odświeżona odsłona klasyka z 2007 roku. Mimo imponującej oprawy graficznej, tytuł nie spotkał się z ciepłym przyjęciem graczy.

Wśród prawie czterech tysięcy wystawionych recenzji, zaledwie 50% użytkowników platformy przyznało grze pozytywną ocenę. Jak dowiadujemy się z komentarzy graczy, za największą bolączkę produkcji uznano słabą optymalizację, przez którą nawet najmocniejsze maszyny nie potrafią utrzymać na ekranie upragnionych 60 klatek na sekundę.

Wiem, że prawdopodobnie nie mieszczę się nawet w zalecanych, ale jak na R5 5600X, 32Gb ramu i RTX 2060S, oczekiwałem co najmniej stabilnych 30 klatek na ustawieniach średnich. Otóż na minimalnych gra chodzi w 10-20 klatkach w miejscach jasnych i 25 klatkach w windzie, w której swoją drogą tekstury wyglądają na rozjechane” - opisuje jeden z graczy.

Na RTX 3070Ti mam ledwo 30 klatek z DLSS w rozdzielczości 1440p. Te nowe tekstury też jakoś słabo wyglądają” - czytamy dalej. Nie brak również głosów bardziej optymistycznych, choć nawet zadowoleni gracze zwracają uwagę na zawyżone wymagania gry.

Po prostu Portal, tylko że z lepszą grafiką. Jak się ma kartę RTX to warto zagrać, ale nie warto kupować karty dla samej gry. Na szczęście tytuł jest tani. Gra jest bardzo wymagająca sprzętowo; grając na karcie RTX 3060 w laptopie (rozdzielczość 1080p) są wyraźne problemy z płynnością”.

Wymienione problemy nie przysłoniły najbardziej pozytywnego aspektu gry, czyli faktu, że odświeżona edycja została udostępniona posiadaczom oryginalnego Portala za darmo. Co więcej, podstawową wersję tytułu - wymaganą do uruchomienia Portal with RTX - kupimy na Steamie za skromną kwotę 4,59 złotych. Promocja potrwa do 13 grudnia.

Nawet mimo kłopotów z wydajnością, produkcja cieszy się całkiem sporym zainteresowaniem. Zgodnie ze statystykami z serwisu Steamdb, w szczytowym momencie w grze bawiło się ponad 7 tysięcy użytkowników. Jest to całkiem zadowalający wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę, że niewielu graczy może się pochwalić sprzętem, który pozwoli na uruchomienie gry w stabilnej liczbie klatek.

Zobacz także