Skip to main content

Pierwszy konkurent Steam Decka. Ujawniono AyaNeo Air Plus

Przenośny komputer.

Przenośny komputer w stylu Nintendo Switch wydaje się być interesującym pomysłem. Valve realizuje koncept za pośrednictwem Steam Decka, lecz na horyzoncie jest już naśladowca - AyaNeo Air Plus.

Urządzenie będzie tańsze, wycenione na 289 dolarów. Wewnątrz znajdziemy nowy procesor Mendocino od AMD, w sferze rdzeni identyczny z tym, co oferuje korporacja odpowiedzialna za Steam.

Do tego autorski system operacyjny bazujący na Linuksie, pod nazwą AYA Neo OS. Zainteresowani zainstalują jednak także Windows lub - co chyba kluczowe - Steam OS, otwierający drogę do szerokiego spektrum gier.

Szczegóły na temat wydajności nie są obecnie znane, choć nieoficjalnie mówi się o tylko dwóch jednostkach obliczeniowych w układzie graficznym (sprzęt Valve ma ich osiem). W planach są najwyraźniej także mocniejsze - i droższe - modele.

Sprzęt posiada 6-calowy wyświetlacz 1080p oraz slot M.2 2280 na pamięć. Premiera jeszcze w tym roku, a pierwsza seria najtańszej wersji ma kosztować tylko 200 dolarów, o połowę mniej niż Steam Deck.

Zobacz także