Skip to main content

Parlament Europejski przegłosował „ACTA 2”

Nowa dyrektywa o prawach autorskich.

Posłowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali dziś nową regulację praw autorskich skupiającą się na rynku cyfrowym. Proponowane zmiany w dyrektywie skupiają się na dzieleniu się treściami w internecie.

- Na temat nowych przepisów toczyła się ożywiona debata, wierzę, że uważnie wysłuchaliśmy wszystkich podniesionych argumentów. Dlatego też odnieśliśmy się do obaw związanych z innowacyjnością, wykluczając małe i mikro-firmy oraz agregatorów z zakresu stosowania dyrektywy - powiedział europoseł Alex Vox, jak informuje serwis Wirtualne Media.

- Jestem przekonany, że za kilka lat, internet będzie tak wolny jak jest teraz, za to twórcy i dziennikarze będą zarabiali uczciwą część wpływów wygenerowanych przez własną pracę - podkreślił autor projektu dyrektywy.

Dyrektywa ma służyć przede wszystkim zapobieganiu korzystania przez osoby trzecie na udostępnianiu (bezprawnym i bezpłatnym) treści innych autorów. Dotyczy to zarówno kopiowania treści artykułów prasowych, jak też może dotyczyć udostępniania cudzych treści jako własnych (na przykład na fanpage'ach).

Nowe regulacje mają wielu przeciwników. Niektórzy uważają, że wprowadzenie dyrektywy w życie może utrudnić tak podstawowe czynności, jak dzielenie się linkami (stąd też popularny skrót „ACTA 2”, nawiązujący do bardziej rygorystycznej dyrektywy sprzed lat, której ostatecznie nie wprowadzono), choć lektura dokumentu sugeruje, że może to być nadinterpretacja.

Warto też zaznaczyć, że dopiero za kilka miesięcy ruszą negocjacje w sprawie wdrażania dyrektywy w poszczególnych państwach członkowskich. Pierwsze głosowanie nie było więc ostateczne i decydujące.

Pełną treść przepisów w języku polskim można znaleźć na stronie Parlamentu Europejskiego.

Zobacz także