Skip to main content

Nintendo Switch obchodzi 5. urodziny

Konsola debiutowała w 2017 roku.

W dniu 3 marca 2017 roku do sklepów na całym świecie trafiły konsole Nintendo Switch, oferując nietypowe - hybrydowe - podejście, łączące domową konsolę ze sprzętem przenośnym.

Japońska korporacja wiązała ze sprzętem sporo nadzieje, starają się odbudować reputację nadszarpniętą nieco przez mało udane Wii U. Udało się - już w pierwszym miesiącu sprzedano niemal 3 miliony egzemplarzy.

W pierwszym roku było to już 14 milionów sztuk, a więc więcej niż wspomniane Wii U przez cały okres „życia”. Bez wątpienia pomógł startowy hit, jakim było The Legend of Zelda: Breath of the Wild.

Zobacz na YouTube

Do dzisiaj sprzęt doczekał się kilku rewizji, w postaci Switch Lite oraz wersji z ekranem OLED. Łącznie do końca grudnia 2021 roku sprzedano już ponad 100 milionów egzemplarzy, a do Zeldy dołączyły inne przeboje first-party od Nintendo, jak Mario Kart 8 Deluxe, Super Mario Odyssey, Super Smash Bros. Ultimate czy Animal Crossing: New Horizons.

Prace nad konsolą zaczęły się jeszcze w 2012 roku, a szef Nintendo (od 2015 roku) - Tatsumi Kimishima - wspominał później, że firma nie chciała tworzyć prostej kontynuacji Nintendo 3DS or Wii U, lecz wolała zaoferować „nowe wrażenia”.

I choć podzespoły Nvidii wewnątrz urządzenia nie robią większego wrażenia, to właśnie mocne zestawienie gier first-party od Nintendo sprawiło, że Switch nadal cieszy się dzisiaj ogromnym zainteresowaniem.

Zobacz także