Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Nieoficjalnie: Sony ma problem ze zdobyciem części do PS5 - przez smartfony

Cena produkcji jednej sztuki konsoli to 450 dolarów.

Deficyt trudno dostępnych części PlayStation 5 zwiększył koszt produkcyjny konsoli do 450 dolarów (ok. 1760 zł), dlatego Sony zwleka z ustaleniem ceny konsumenckiej sprzętu - informują źródła serwisu Bloomberg, zaznajomione z planami koncernu.

Dla porównania, wyprodukowanie jednej sztuki PS4 kosztowało ok. 381 dolarów, a klienci zapłacili za konsolę 399 dolarów. Przyjmując ten sam przelicznik marży brutto, w aktualnej sytuacji cena PlayStation 5 wyniosłaby co najmniej 470 dolarów (1840 zł, nie licząc podatku VAT).

Według analityków, cena PS5 wyższa niż PS4 Pro na premierę może być problemem

Sony planowo ustala cenę konsoli nowej generacji w lutym, a masowa produkcja startuje już wiosną. Informatorzy twierdzą, że tym razem firma zdecydowała się poczekać na rozwój sytuacji.

Problem z dostępnością części dotyczy rzekomo pamięci DRAM oraz NAND flash. To komponenty o wysokim zapotrzebowaniu ze strony producentów smartfonów, którzy szykują się do wydania urządzeń piątej generacji.

Według analityka z firmy Macquarie Capital, Damiana Thonga, wspomniana wcześniej ewentualna cena ok. 470 dolarów byłaby trudna do zaakceptowania przez konsumentów, bo to koszt znacznie wyższy od PS4 Pro.

Galaxy S20 jednym z winowajców?

Producenci konsol często sprzedają sprzęt ze stratą, by potem zarobić na dochodowych grach oraz usługach. Źródła Bloomberga twierdzą, że niektórzy pracownicy Sony opowiada się za obraniem takiej strategii w przypadku PS5, tym bardziej, że część gier startowych PS5 będzie też dostępna na PS4, co w połączeniu z rozwijającymi się usługami i subskrypcjami Sony pozwoli na pokrycie kosztów.

Sony zabezpieczyło już dostawę większości komponentów PlayStation 5, włącznie z systemem chłodzącym. Za tę część koncern zapłacił podobno więcej niż zwykle, aby zadbać o odpowiednie odprowadzanie ciepła i zapobiec przegrzewaniu się sprzętu.

Mimo obaw niektórych analityków, epidemia koronawirusa nie ma aktualnie wpływu na proces produkcyjny konsoli.

Sony czeka podobno na ruch Microsoftu

Źródła Bloomberga twierdzą, że kluczowym czynnikiem, który zadecyduje o cenie PS5, jest koszt Xbox Series X. Microsoft prawdopodobnie ujawni tę informację dopiero podczas czerwcowych targów E3.

Źródło: Bloomberg

Następnie: Ogromny wzrost sprzedaży Wiedźmina 3 pod koniec 2019 roku

O autorze

Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Komentarze