Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Francuskie Vivendi niezdecydowane w sprawie przejęcia Ubisoftu

Kolejna okazja w listopadzie.

Francuska korporacja Vivendi jest niezdecydowana w sprawie przejęcia kontroli nad Ubisoftem - informuje agencja prasowa Bloomberg. Takie stanowisko przedstawił dyrektor do spraw operacyjnych, Stephane Roussel.

Decyzję poznamy wkrótce. W listopadzie niektóre udziały wydawcy będą w posiadaniu Vivendi na tyle długo (dwa lata), że otrzymają podwójną moc głosowania na walnym zgromadzeniu. To przełoży się na przekroczenie progu 30 procent, co zgodnie z francuskim prawem musi oznaczać ogłoszenie wezwania do zakupu pozostałych papierów wartościowych.

Jak zauważa Bloomberg, korporacja nie jest jednak zdecydowana, czy postawi na taki krok, czy też po prostu sprzeda udziały: część lub nawet całość z posiadanych 26 procent. Ubisoft już od dawana zaciekle broni się przed przejęciem.

Ostatnio Vivendi postawiło na ostrożność i podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy w ubiegły piątek nie zdecydowało się wymusić głosowania, które oznaczałoby zajęcie miejsca w radzie nadzorczej.

Jednocześnie korporacja poprzez wstrzymanie się od głosu zablokowała jednak pomysł na rozdawanie udziałów pracownikom Ubisoftu, co dodatkowo „rozwodniłoby” akcjonariat i było postrzegane jako kolejny defensywny ruch Ubisoftu.

- Producent gier wideo nie może rozwijać się wewnątrz medialnego konglomeratu - komentował dyrektor generalny Yves Guillemot dla agencji Bloomberg. - W naszej branży niezależność jest potrzebna do podejmowania ryzyka, do innowacji. To leży w sprzeczności ze sposobem działalności Vivendi.

Jednocześnie wspomniane walne zgromadzenia akcjonariuszy wybrało nowych członków rady nadzorczej, stawiających podobno właśnie na niezależność. To powinno utrudnić - ale na pewno nie uniemożliwić - próby przejęcia.

Vivendi ma obecnie 26,2 procent udziałów w firmie. Ubisoft poprzez różne podmioty kontroluje około 18,15 proc. i planuje stopniowe zwiększanie tej sumy. Reszta akcji należy do indywidualnych osób i firmy inwestycyjnych. Spółka jest notowana na paryskiej giełdzie.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze