Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Firma Embracer kupuje nie tylko kolejne studia, ale także... kolekcje gier

Dla historii ratowania.

Embracer Group (niedawno pod nazwą THQ Nordic) ujawniło plany archiwizacji konsol i pudełek z grami. Celem jest „zachowanie jak największego wycinka świata gier wideo”.

Firma ze Szwecji w ostatnich latach zasłynęła głównie ogromnym rozrostem i skupowaniem kolejnych firm deweloperskich (ostatnio Crystal Dynamics i Eidos). Teraz - jak widać - plany zakładają także przejmowanie kolekcji gier i klasycznego sprzętu.

„Dla nas gry to coś więcej. To kultura! To coś tworzonego przez kreatywnych ludzi. Budując duże archiwum fizycznych kopii, chcemy oddać hołd tej kulturze i zabezpieczyć ją na lata” - czytamy na specjalnej stronie internetowej inicjatywy.

Choć projekt dopiero startuje, w zbiorach jest już 50 tysięcy „gier, konsol i akcesoriów”, zgromadzony w siedzibie w Karlstad w Szwecji. Jest też zespół, liczący czterech pracowników.

David Boström, dyrektor Embracer Group Archive. Fot.: Embracer.

Plany na przyszłość zakładają budowę bazy danych i katalogowanie kolekcji, a także „zbudowanie sieci i współpraca z innymi inicjatywami, muzeami i instytucjami”. Mowa także o wystawach, lokalnie i nie tylko.

Embracer Group Archive nie ma „listy zakupów”, lecz zainteresowani powinni się zgłaszać, jeśli mają cokolwiek do sprzedania. „Pomyślcie, ile wszystko to można znaczyć dla kultury graczy i przyszłych badań. Przygoda dopiero się zaczyna” - zapewnia David Boström, dyrektor inicjatywy.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze