Skip to main content

Firma Embracer kupuje nie tylko kolejne studia, ale także... kolekcje gier

Dla historii ratowania.

Embracer Group (niedawno pod nazwą THQ Nordic) ujawniło plany archiwizacji konsol i pudełek z grami. Celem jest „zachowanie jak największego wycinka świata gier wideo”.

Firma ze Szwecji w ostatnich latach zasłynęła głównie ogromnym rozrostem i skupowaniem kolejnych firm deweloperskich (ostatnio Crystal Dynamics i Eidos). Teraz - jak widać - plany zakładają także przejmowanie kolekcji gier i klasycznego sprzętu.

„Dla nas gry to coś więcej. To kultura! To coś tworzonego przez kreatywnych ludzi. Budując duże archiwum fizycznych kopii, chcemy oddać hołd tej kulturze i zabezpieczyć ją na lata” - czytamy na specjalnej stronie internetowej inicjatywy.

Choć projekt dopiero startuje, w zbiorach jest już 50 tysięcy „gier, konsol i akcesoriów”, zgromadzony w siedzibie w Karlstad w Szwecji. Jest też zespół, liczący czterech pracowników.

David Boström, dyrektor Embracer Group Archive. Fot.: Embracer.

Plany na przyszłość zakładają budowę bazy danych i katalogowanie kolekcji, a także „zbudowanie sieci i współpraca z innymi inicjatywami, muzeami i instytucjami”. Mowa także o wystawach, lokalnie i nie tylko.

Embracer Group Archive nie ma „listy zakupów”, lecz zainteresowani powinni się zgłaszać, jeśli mają cokolwiek do sprzedania. „Pomyślcie, ile wszystko to można znaczyć dla kultury graczy i przyszłych badań. Przygoda dopiero się zaczyna” - zapewnia David Boström, dyrektor inicjatywy.

Zobacz także