Skip to main content

Fear Effect powróci. Jeden z klasyków ery pierwszego PlayStation trafi na nowe platformy

Przygody najemników.

Firma Limited Run Games ogłosiła, że we współpracy ze Square Enix planuje udostępnić klasyczne Fear Effect na współczesnych platformach sprzętowych.

Pisząc dokładnie, mowa o konwersji na PC, PlayStation 4, PS5 oraz Nintendo Switch. Premiera w przyszłym roku. Nie podano jeszcze konkretnego terminu.

Oryginalna produkcja studia Kronos Digital Entertainment ukazała się w lutym 2000 roku, na pierwszym PlayStation. Akcję umieszczono w 2050 roku, a gracz wciela się w jednego z trójki najemników, celem znalezienia zaginionej córki bossa organizacji przestępczej. Zadaniem jest jednak nie ratunek, lecz porwanie dziewczyny - przynajmniej na początku.

Zobacz na YouTube

Wydany na czterech płytach klasyk oferuje pre-renderowane tła i postacie wykonane w technice cel-shadingu, co stanowiło wtedy sporą nowość i nowatorskie podejście. Przedzieramy się przez kolejne etapy, oglądane z ustalonych kątów kamery - niczym we wczesnych survival horrorach. Z tego gatunku zapożyczono też proste zagadki do rozwiązania, choć zajmujemy się głównie strzelaniem.

W 2001 roku ukazał się jeszcze sequel, pod tytułem Fear Effect 2: Retro Helix. Na tym seria się nie zakończyła, lecz na nową odsłonę trzeba było poczekać aż do 2018 roku, gdy wydano bardzo słabe Fear Effect Sedna.

Zobacz także