Skip to main content

Droższe gry na PlayStation muszą mieć demo? Wszystko dla PS Plus

Nowy wymóg dla deweloperów.

Sony wymaga od twórców gier na konsole PlayStation przygotowania wersji demonstracyjnych, do których dostęp uzyskają abonenci odświeżonego PS Plus - wynika z nieoficjalnych wieści.

Źródłem informacji jest branżowy serwis Game Developer, który powołuje się na pragnących zachować anonimowość deweloperów. Rozmówcy portalu przekonują, że wszystkie przyszłe produkcje, których cena jest wyższa niż równowartość 33 euro, muszą mieć demo nie krótsze niż dwie godziny. Wspomniana kwota nie uwzględnia marży, więc zapewne mowa o pozycjach kosztujących minimum 50 euro.

To element odświeżonego PS Plus, którego najdroższy plan - o nazwie Premium - zagwarantuje subskrybentom dostęp do ograniczonych czasowo wersji próbnych gier.

Twórcy, z którymi rozmawiali dziennikarze Game Developers, twierdzą, że wymóg nie dotyczyłby tytułów powstających z myślą o VR i nie działałby wstecz. Autorzy musieliby wydać podobne demo w ciągu trzech miesięcy od premiery danej produkcji.

Czasowe dema pojawią się w najdroższym planie PS Plus

Wytyczne zakładają ponoć, że wersje próbne muszą być dostępne dla abonentów PS Plus Premium przez minimum rok. Sony jest jednak rzekomo otwarte także na tworzenie spersonalizowanych wydań demonstracyjnych zamiast klasycznej, czasowo ograniczonej wersji testowej, ale decyzja będzie podejmowana w każdym przypadku osobno.

Jak mówią rozmówcy Game Developer, wielu twórców otrzymało informacje o nowych wytycznych za pośrednictwem oficjalnego portalu Sony dla deweloperów. Zmian nie komunikowano podobno w żaden inny sposób.

Dziennikarze poprosili koncern o komentarz w sprawie, ale nie otrzymali jeszcze odpowiedzi. Należy więc pamiętać, że to wieści nieoficjalne, które niekoniecznie muszą znaleźć pokrycie w rzeczywistości.

Zobacz także