Skip to main content

Amerykańscy senatorowie zaniepokojeni przejęciem Activision Blizzard przez Microsoft

Piszą list do Federalnej Komisji Handlu.

Grupa amerykańskich senatorów wyraziła „głębokie zaniepokojenie” przejęciem firmy Activision Blizzard przez Microsoft.

Politycy Bernie Sanders, Elizabeth Warren, Cory Booker i Sheldon Whitehouse napisali list do przewodniczącej Federalnej Komisji Handlu - Liny Khan - czyli instytucji, która zdecyduje o zatwierdzeniu nowego zakupu koncernu z Redmond.

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni konsolidacją branży technologicznej i jej wpływem na pracowników” - piszą senatorowie. Zwracają uwagę, że należałoby sprawdzić, czy w wyniku przejęcia nie zostaną ograniczone prawa pracownicze.

Politycy apelują, żeby Federalna Komisja Handlu upewniła się, czy zmiana właściciela Activision Blizzard nie nasili problemów z niewłaściwym traktowaniem pracowników. Przypomnijmy, że jakiś czas temu pojawiły się doniesienia, jakoby w koncernie dochodziło do mobbingu i molestowania.

Senatorowie są także zaniepokojeni faktem, że na stanowisku szefa firmy pozostanie Bobby Kotick, który w ramach podpisanej z Microsoftem umowy otrzyma dużą ilość pieniędzy. Menedżer oskarżany jest o tuszowanie przypadków nękania podwładnych.

Amerykańscy politycy mają również zastrzeżenia wobec samego koncernu z Redmond. Uważają, że wykorzystał wywołany kontrowersjami spadek wartości udziałów Activision Blizzard do jego nabycia. Dodają też, że przejęcie może utrudnić starania utworzenia związku zawodowego w ramach należącego do wydawcy studia Raven Software.

Microsoft kupił Activision Blizzard za 70 miliardów dolarów

Activision Blizzard wystosowało oświadczenie, w którym uspokaja, że wykupienie firmy przez Microsoft wstrzyma działań prowadzących do polepszenia warunków pracowniczych. Przypomniano o zawartej niedawno z rządową agencją ugodzie, na mocy której zgodzono się utworzyć fundusz na rzecz poszkodowanych pracowników.

Oczywiście list senatorów jest jedynie sugestią, bowiem politycy w Stanach Zjednoczonych nie mają wpływu na decyzje podejmowane przez Federalną Komisję Handlu, która jest jedynym organem mogącym zatwierdzać duże transakcje.

Zobacz także