Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Xbox Series X/S z pełną integracją architektury RDNA 2 od AMD

Konsole wykorzystają możliwości GPU.

Microsot poinformował, że Xbox Series X/S jest jedyną platformą następnej generacji w pełni zintegrowaną z RDNA 2 - architekturą, na której bazują karty graficzne z nowych konsol i zapowiedziane wczoraj GPU od AMD.

Koncern z Redmond przekonuje, że dzięki temu urządzenia firmy wykorzystają możliwości układów, w tym sprzętowy ray tracing - technikę śledzenia promieni w czasie rzeczywistym - używający bibliotek DirectX.

Z ray tracingu skorzysta Watch Dogs Legion

Karty na architekturze RDNA 2 pozwolą też deweloperom zastosować w grach na Xbox Series X/S funkcję Mesh Shaders, która umożliwia twórcom „manipulowanie geometrią w czasie rzeczywistym”, by zagwarantować wyższą jakość oprawy graficznej.

Inne rozwiązanie dostępne na konsolach Microsoftu to Sampler Feedback, które ładuje tylko część tekstur, jakich potrzebuje GPU do stworzenia danej sceny. Jak pisali w marcu nasi koledzy z Digital Foundry, „wczytywana jest niższej jakości mipmapa, jeśli ta w wyższej jakości nie jest dostępna”, co eliminuje skoki w czasie generowania klatek.

Platformy koncernu z Redmond mogą skorzystać też z Variable Rate Shading. Technika umożliwia deweloperom kierowanie mocy układu na obszary klatek, które zyskają najwięcej bez ogólnego spadku jakości wyświetlanego obrazu. Przełoży się to na wzrost wydajności - w Gears 5 o co najmniej 15 procent.

VRS zwiększy wydajność w Gears 5

Xbox Series X i Xbox Series S zadebiutują na rynku 10 listopada.

O autorze

Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze