Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Udostępnianie lokalizacji i namierzanie bliskich po telefonie - poradnik

Dodatkowe funkcje modułu GPS w telefonie.

Na tej stronie dowiesz się, jak wykorzystać GPS w twoim telefonie na więcej sposobów niż nawigacja samochodowa. Wskazujemy, jak udostępnić swoją lokalizację znajomym, tak poprzez Messenger jak i pinezki w Google Maps oraz jak wykorzystać GPS do namierzania bliskich osób i dzieci, by zadbać o ich bezpieczeństwo.


Na tej stronie:


Udostępnianie pinezki w Google Maps

Google Maps umożliwia nie tylko śledzenie swojej pozycji na mapie w czasie rzeczywistym, ale również dzielenie się nią. Masz także możliwość podglądu danych geograficznych w formie liczbowej, by wykorzystać je także w innych aplikacjach.

Aby udostępnić swoją lokalizację za pomocą tak zwanej pinezki w aplikacji, przytrzymaj palec na mapie w miejscu, które chcesz wskazać, a ujrzysz czerwoną pinezkę (1). Wybierz przycisk Udostępnij (2), by przesłać aktualną pozycję przez wybraną aplikację: komunikator, mailem czy SMSem.

Google Maps to usługa dostępna domyślnie jako aplikacja w telefonach z Androidem, ale możesz zainstalować ją także także na iPhone. Każdy może swobodnie wykorzystywać jej ograniczoną funkcjonalność poprzez przeglądarkę internetową.


Współrzędne geograficzne

Warto wiedzieć, że udostępniona wiadomość w formie opisanej powyżej, ma formę zaszyfrowanego linku do sieciowej wersji aplikacji Google Maps. Dopiero po kliknięciu w niego możesz poznać współrzędne geograficzne, jeśli chcesz wykorzystać je w innej aplikacji. Są one zawarte w części paska adresowego.

Sytuacja wygląda lepiej, gdy korzystasz z wersji przeglądarkowej. Kliknięcie lewym przyciskiem myszy postawi szarą pinezkę, która zachowuje się tak jak czerwona w aplikacji. Jeśli klikniesz prawym przyciskiem, od razu możesz skopiować współrzędne do schowka i wysłać innej osobie.

Osoba, która samodzielnie wpisze współrzędne w aplikacji lub skorzysta z przesłanego linku może natychmiast kliknąć w przycisk „Trasa”, by rozpocząć automatyczna nawigację do wskazanej lokacji, jedną z sugerowanych tras.


Lokalizowanie znajomych - funkcja Messengera

Messenger umożliwia wykorzystanie nawigacji, aby przekazać swoim znajomym aktualną lokalizację. Ponadto, gdy druga osoba również skorzysta z tej funkcji, możecie obserwować się wzajemnie na mapie. Ułatwi to przykładowo ustalenie miejsca spotkania i pokaże przybliżony czas na dotarcie do niego.

Żeby udostępnić swoje położenie, kliknij w skrajną lewą ikonę (3) w oknie czatu i wybierz przycisk Lokalizacja (4). Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, będziesz musiał udzielić zgody Messengerowi na korzystanie z nawigacji klikając w okienku opcję „Zezwalam/Zgadzam się”.

W kolejnym oknie wybierz przycisk u dołu ekranu Zacznij udostępniać aktualną lokalizację. Domyślny czas to 60 minut - eliminuje to możliwość nadużyć osób znających twoje położenie. Możesz w każdej chwili przerwać udostępnianie wybierając „Zakończ udostępnianie” w oknie czatu.

Tak udostępniona lokacja widoczna jest tylko dla innych użytkowników Messengera, tak na smarphone’ach jak i na komputerach. Jeśli rozpoczniesz czat grupowy, możesz wtedy wskazać swoją pozycję na mapie wielu osobom na raz. Narzędzie wykorzystuje usługę OpenStreetMap.


Namierzanie bliskich i kontrola rodzicielska

Często może zdarzyć się sytuacja, że w telefonie osoby namierzanej wyłączony zostanie moduł GPS, choćby z powodu ustawień oszczędzania baterii. W takim przypadku skorzystać możesz z aplikacji Gdzie jest dziecko i Bezpieczna rodzina. Usługi są płatne.

Ich zaletą jest możliwość namierzania telefonu także z wykorzystaniem sieci GSM (czyli wystarczy, że urządzenie „śledzone” jest w zasięgu telefonii komórkowej). Dodatkowe funkcje aplikacji to możliwość ustalania powiadomień SMS / E-mail dla konkretnych przypadków zachować, jak opuszczenie miejsca o określonej godzinie.

Jeśli szukasz darmowej alternatywy, możecie wypróbować Lokalizator rodziny (BetterLife Technology). Jest to jedna z niewielu aplikacji, która oferuje możliwość przetestowania za darmo większości funkcji, licząc się jednak z występowaniem irytujących reklam w trakcie użytkowania.

Wystarczy zainstalować program i uruchomić go. Wybierz z dolnej części ekranu „Dodaj członka rodziny” (w darmowej wersji możesz dodać tylko jedną osobę), a wyświetli się pole, gdzie należy wpisać kod (5). Kliknij w przycisk poniżej (6), by go wygenerować (7) i wpisz go na urządzeniu dziecka, by na stałe sparować dwa telefony ze sobą. Połączenie zostanie potwierdzone komunikatem (8).

W przypadku Lokalizatora rodziny możesz:

  • Ustalić aktualną lokalizację
  • Prześledzić trasę dziecka wraz ze wskazaniem godzinowym
  • Ustalić powiadomienia na określone wydarzenia, jak opuszczenie wskazanego miejsca czy informacje o niskim stanie baterii na urządzeniu monitorowanym
  • Łatwiej znaleźć telefon aktywując wibracje, latarkę czy komunikaty dźwiękowe
  • Bliski może w łatwy sposób użyć przycisku SOS, by szybko zakomunikować o niebezpiecznej sytuacji

Nie znajdziesz żadnej metody, która umożliwiłaby ci śledzenie innych osób bez ich zgody. W przypadku aplikacji do lokalizacji bliskich osób, wymagana jest zwykle jednorazowa zgoda na ich urządzeniu oraz program musi stale działać w tle. W innych sytuacjach poproś osoby, aby samodzielnie udostępniły swoją lokalizację.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Patrick Homa

Patrick Homa

Guide Writer

Specjalizuje się w poradnikach do gier. Po godzinach spędza czas na górskich spacerach, rowerze lub majsterkując.

Komentarze